Mevcut konut türü bir binanın DBYBHY – 2007 ve TBDY – 2018 deprem yönetmeliklerine göre deprem performansının değerlendirilmesi
Earthquake performance evaluation of an existing housing type building according to DBYBHY - 2007 and TBDY - 2018 earthquake regulations
  1. Tez No: 663252
  2. Yazar: OĞULCAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada boyuna donatıları nervürlü donatı çeliği ile düzenlenmiş ve taşıyıcı elemanlarında yeterli düzeyde enine donatıya sahip, taşıyıcı sistemi yalnızca çerçevelerden oluşan mevcut konut türü bir binanın DBYBHY (2007) ve TBDY (2018) deprem yönetmeliklerine göre deprem güvenliği incelenmiş, iki yönetmeliğe göre elde edilen performans sonuçları birbiri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, DBYBHY (2007) ve TBDY (2018) deprem yönetmeliklerinin deprem performansı açısından kıyaslanması olduğundan, kolon hasarları dikkate alınmadan yalnızca kiriş hasarları ile kıyaslama, kiriş hasarı dikkate alınmadan yalnızca kolon hasarları ile kıyaslama ve kolon ile kiriş hasarlarının ikisi de dikkate alınarak kıyaslama olmak üzere 3 farklı şekilde kıyaslama yapılmıştır. Böylece yönetmelikler daha detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. DBYBHY (2007)'e göre yapılan analizlerde doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi, TBDY (2018)'e göre yapılan analizlerde ise doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemlerinden tek modlu itme analizi kullanılmıştır. Kesitlerin moment eğrilik bağıntıları ile plastik mafsal özelliklerinin belirlenmesinde SAP 2000'in Section Desinger arayüzünden faydalanılmıştır. Statik itme analizleri SAP 2000 programında yapılmıştır. Tüm elemanların hasarları dikkate alındığında her iki yönetmeliğe göre de bina X doğrultusunda hedef performans seviyesini sağlamamış, Y doğrultusunda ise hedef performans seviyesini sağlamamıştır. Dolayısıyla kat bazında farklı hasar sonuçlar elde edilmiş olsa da performans değerlendirmesinin tüm bina için yapılması durumunda her iki yönetmelikle elde edilen sonuçların uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,earthquake safety of an existing residence type building which its vertical reinforcement is arranged with ribbed reinforcement steel and carrier system is consist of only frames and which has enough horizontal reinforcement in its carrier units, has been examined according to earthquake regulations DBYBHY (2007) and TBDY (2018) and performance results received as per both regulations seperately have been compared with each other. As the aim of the study was comparing the earthquake regulations DBYBHY (2007) and TBDY (2018) in terms of earthquake performance, 3 different comparisons were done consisting of only comparing beam damages without taking coloumn damages into consideration and coloumn damages without taking beam damages into consideration and comparison by taking both beam and coloumn damages into consideration. In the analysis made according to DBYBHY (2007) incremental equivalent earthquake load method, one of linear non-elastic evaluation methods and in analysis made according to TBDY (2018) single mode push analysis, one of linear non-elastic evaluation methods have been used. Section Design interface of SAP 2000 has been applied to define moment curvature relation and plastic hinge features of cross sections. Statistical push analysis were carried out in SAP 2000 programme. When damage of all elements is taken into consideration, according to both regulayions the building has provided targetted performance level towards X direction, but not towards Y direction. Therefore , it has been noticed that results derived via both regulations are consistent if performance evalutaion was made for whole building although different damage results were received in terms of floor.