Mevcut bir okul binasının artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile deprem performansının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi
Seismic performance evaluation and strengthening of an existing school building by incremental equivalent earthquake load method
- Tez No: 292078
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NECMETTİN GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik 2007Bölüm 7'de belirtilen doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden olan Artımsal EşdeğerDeprem Yükü Yöntemi kullanılarak, mevcut bir okul binasının güçlendirme öncesi vesonrası olmak üzere deprem performansı değerlendirilmesi yapılmıştır. Orta bilgidüzeyinde olduğu kabul edilen yapı güçlendirme öncesi yapılan değerlendirmede,öngörülen performans hedeflerini sağlayamamıştır. Malzeme kalitesi ve enine donatıbakımından yetersiz bulunan yapının, kolonlarda mantolama ve yeni betonarmeperdeler ekleme ile güçlendirilerek, ilgili deprem etkileri altında öngörülen performanshedeflerine ulaştırılması sağlanmıştır. Ayrıca güçlendirme sonrasında yapının mevcuttemelindeki etkilerin tahkik edilmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak,binaların performans değerlendirmelerinde doğrusal olmayan analiz yöntemlerinikullanırken, doğrudan malzeme özelliklerine bağlı şekil değiştirme değerlerinin yerinedeneysel olarak bulunabilen ve davranış özellikleri ile ilişkilendirilebilen plastik dönmedeğerlerinin alınması önerilmiştir. Ayrıca bu çalışma, doğrusal olmayan yöntemkullanılarak deprem performansı değerlendirilmesinde karşılaşılabilecek sorunlarıirdeleyen bir örnek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic performance evaluation of an existing reinforced concrete schoolbuilding had been carried out before and after strengthening by a nonlinear pushoveranalysis method, which is given in the Turkish Earthquake Code 2007 Section 7, asIncremental Equivalent Earthquake Load Method. The reinforced concrete schoolbuilding, which is accepted that is at an average information level, had not been able tomanage its projected performance targets under required seismic effects beforestrengthening. The structure, which is considered inadequate with regard to quality ofmaterial and amount of shear reinforcement, is strengthened by reinforcing its columnswith reinforced concrete and adding new shear walls so that it can manage to have itsprojected performance targets under required seismic effects. Furthermore, thenecessity to check the existing foundation for any new effects caused by strengthening isemphasized. Consequently, it is recommended that instead of the values of strains whichare directly related to material properties, the values of plastic rotations, that can befound experimentally and associated with behavioral properties, can be used in theseismic performance evaluation of buildings by nonlinear analysis methods. This studyis also set out to be an example for scrutinizing any problems encountered in the seismicperformance evaluation by nonlinear analysis methods.