İdyopatik nonallerjik rinitli hastalarda topikal gümüş nitrat ve flunisolid tedavisi
Topical silver nitrate and flunisolid treatment in patients with idiopatic nonallerjic rinitis
- Tez No: 663279
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada İdyopatik Nonallerjik Rinitli 90 hastada topikal gümüş nitrat ve flunisolid tedavisi ile plasebo uygulanan hasta gruplarında iyileşme sonuçlarını şikayet, muayene, nazal smear ve biyopsi bulgularına göre karşılaştırdık. gümüş nitrat tedavisi ile şikayetler %87, muayene bulguları %86, nazal smear %56 ve biyopsi bulguları %84 oranında iyileştiği, 6 aylık takipte şikayet ve muayene bulgularının %30 oranında tekrarladığı tespit edildi. flunisolid tedavisi şikayet ve muayene bulguları %68, nazal smear 87, biyopsi sonuçları %69 oranında tedavi süresince istatistiki olarak anlamlı iyileşme olduğu ancak tedaviden 1 ay sonra hastaların hepsinde şikayetleri tekrarladığı görüldü. gümüş nitrat tedaviyle flunisolid ve plasebo grubuna göre anlamlı iyileşme elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared the recovery results of the patient groups who received topical silver nitrate and flunisolide treatment and placebo in 90 patients with Idiopathic Nonallergic Rhinitis according to their complaints, examination, nasal smear and biopsy findings. With silver nitrate treatment, it was found that complaints improved by 87%, examination findings by 86%, nasal smear by 56%, and biopsy findings by 84%, and complaints and examination findings recurred at a rate of 30% in the 6-month follow-up. Flunisolide treatment complaints and examination findings were found to be statistically significant in 68%, nasal smear 87, and biopsy results in 69% during the treatment, but it was observed that the complaints recurred in all patients 1 month after the treatment. Significant improvement was achieved with silver nitrate treatment compared to the flunisolide and placebo groups.