Allerjik astım, alerjik olmayan astım alerjik rinit ve kronik idyopatik ürtikerli hastalarda oksidatif stres ve serum eser elementlerinin tayini
- Tez No: 164190
- Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI-OZET Çok sayıda hastalığın patogenezinde oksidatif stresin rol aldığını gösteren deliller giderek artmaktadır. Bu çalışmada astımı olan (allerjik ve allerjik olmayan), allerjik riniti olan ve kronik idyopatik ürtikerli hastalarda plazma eser elementlerinden bakır ve çinko seviyeleri ile oksidan ve antioksidan dengeyi (oksidatif stres) değerlendirmek amaçlanmışdır. Oksidan parametre olarak lipid peroksidasyonunun son ürünü olan MDA düzeyi ve antioksidan parametre olarak da CuZnSOD ve GSH- Px aktivitelerinin ölçümü yapılmıştır. Parametreleri hesaplarken atomik absorbsiyon spektrofotometrisi kullanılmıştır. Toplam 119 birey (62 Erkek 57 Kadın); 19 allerjik astımlı, 17 non-allerjik astımlı, 25 kronik idyopatik ürtikeri olan, 22 allerjik riniti olan ve 36 sağlıklı birey de kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmişlerdir. Tüm hastalar klinik olarak stabil olup, aynı zamanda hasta grupları ve kontrol grubu cinsiyet, yaş ve sigara içiciliği bakımından benzerdir Bütün istatistiksel analizler Windows için, sosyal bilimler için istatistik paket programı (SPSS) (13.0 versiyonu) kullanılarak yapılmıştır. Tüm değerler Ortalama±Standart sapma olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY There is increasing evidence showing the role of oxidative stress in the pathogenesis of many diseases. In this study it was aimed to evaluate the plasma essential trace element copper (Cu) and zinc (Zn) levels and oxidant and antioxidant balance (oxidative stress) in the patients with asthmatic (allergic and non-allergic), allergic rhinitis and chronic idiopathic urticaria. It was measured MDA -which is the end product of lipid peroxidation- levels for oxidant parameter and CuZnSOD and GSH-Px activities as antioxidant defense mechanism parameters. Atomic absorption spectrophotometry was used for determining of parameters. A total of 1 19 individuals (62 male, 57 female); 19 allergic asthmatics, 17 non- allergic asthmatics, 25 chronic idiopatic urticarias, 22 allergic rhinitis and 36 healthy people as a control group participated in this study. All the patients were clinical stabile and also all of the patients groups and control group had similar ranges in terms of sex, age and smoking.