Waldorf anaokulu öğretmenlerinin duyusal işlemlemeye ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Analysis of waldorf kindergarten teachers' opinions about sensory processing
  1. Tez No: 663281
  2. Yazar: CAVİT YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, İstanbul İlinin Üsküdar İlçesine bağlı Nar İmece Anaokulunda görevli 8 anaokulu öğretmeninin, duyusal işlemlemeye ilişkin görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Waldorf anaokulu öğretmenlerinin duyusal işlemlemeye ve bu sürecin çocuk gelişimine olan etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında Waldorf anaokullarında duyusal gelişimin nasıl desteklendiği de incelenmiştir. Nitel araştırma tekniklerine bağlı kalınarak yürütülen çalışmada bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Nar İmece Anaokulundaki çalışmaya gönüllü olarak katılan öğretmenler oluşturmuştur. Bu çalışmada veriler açık uçlu altı sorudan oluşan anket ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler nitel veri analiz türünden betimsel analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırmaya katılan öğretmenlerin duyusal işlemleme kavramına ilişkin olarak temel bilgilere sahip oldukları ve bu sürecin çocuk gelişimindeki öneminin farkında oldukları belirlenmiştir. Katılımcılar Waldorf Eğitiminde duyusal gelişimin temel öncelikler arasında yer aldığına, her bir duyu organının desteklenmesi için farklı uygulamaların gerekli olduğuna vurgu yapmışlardır. Sonuç olarak, çalışmaya katılan öğretmenlerin çocuk gelişiminde duyusal işlemlemenin önemine ilişkin teorik ve pratik açısından önemli oranda bilgi sahibi oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of 8 kindergarten teachers working in Nar Imece Kindergarten in Uskudar District of Istanbul Province on sensory processing were examined. The aim of the study is to examine the sensory processing of Waldorf kindergarten teachers and the effect of this process on child development. The research also examined how sensory development is supported in Waldorf kindergartens. In the study, which was conducted adhering to qualitative research techniques, a holistic single case design was used. The working group of the research consisted of teachers who voluntarily participated in the study in Nar Imece Kindergarten. In this study, the data was obtained through six open-ended survey questions. The data obtained from the research was analyzed using descriptive analysis technique, which is a qualitative data analysis type. It was determined that the teachers who participated in the study had basic knowledge about the concept of sensory processing and were aware of the importance of this process in child development. The participants emphasized that sensory development is one of the main priorities in Waldorf Education and that different practices are necessary to support each sense organ. As a result, it was seen that the teachers who participated in the study had significant knowledge about the importance of sensory processing in child development in terms of theory and practice.