Çocukların hemşirelere karşı olan güven ölçeği (The children's trust in general nurses scale) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of 'the children's trust in general nurses scale'
- Tez No: 663282
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, 'Çocukların Hemşirelere Karşı Olan Güven Ölçeği' nin (ÇHGÖ) Türkçe 'deki geçerlik ve güvenirliğini kanıtlamayı amaçlayan metodolojik bir araştırmadır. Özellikle çocuklar ve ailelerle yakın ilişkide olan pediatri hemşireleri ve aile merkezli bakım için ölçeğin yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca çocukların hemşirelere olan güvenlerini arttırmak amacıyla, tedavi ortamlarındaki müdahalelerin etkinliğini değerlendirmek için kullanılacaktır. Araştırmaya Denizli il merkezinde bulunan 13 ilk ve orta öğretim okulundan 9 ve 12 yaş arasında olan 221 öğrenci dahil edilmiştir. Verilerin toplanması için; tüm ailelere birer adet bilgilendirilmiş onam formu ve aile veri toplama formu gönderilmiştir. Öğrenciler tarafından, güven ölçeği formu ve öğrenci veri toplama formu doldurulmuştur. Kapsam geçerlik indeksi hesaplanmış, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) değeri ile Bartlett's testi incelenmiş, yapı geçerliliği için; açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Güvenirlik için iç tutarlık analizlerinden; Cronbach Alfa değerine (α) bakılmıştır. Öğrencilerin yaşlarının ortalaması 10,35±0,97'dir. Ölçeğin iç güvenirlik Cronbach Alfa değeri 0,72 bulunmuştur. Kaiser-Meyer-Olkin testi ve Bartlett's testi sonucu istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonrasında ölçek, 3 alt boyutlu olarak toplam varyansın %56,76'sını açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the validity and reliability of the Turkish version of 'The Children's Trust in General Nurses Scale' (CTGNS) methodologically. It is expected this scale to be beneficial to the pediatric nurses who are working closely with children and their families and family-centered care. In addition, the scale would be used for assessing the effectiveness of the treatments in medical environments to enhance the children's trust in nurses. This study involves 221 students varying between the ages of 9 to 12 from 13 different elementary and middle schools in Denizli city center. The process of surveying includes handing out informed consent forms and general information forms to the families of the students. The Children's Trust in General Nurses Scales and general information forms are filled out by the students. Content Validity Index (CVI) is measured, then the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) variable and Bartlett's test are applied. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were carried out for construct validity of the scale. Cronbach Alpha variable is checked to verify the reliability of the scale. The mean age of the students who participated in the study is 10,35±0,97. Internal reliability Cronbach alpha coefficient (α) is calculated as 0,72. KMO test and Bartlett tests resulted in statistically significant. 56.76% of the total variance is clarified by EFA.