Okul öncesi eğitim yapılarında montessori eğitim modeli'nin mimari tasarıma etkisinin belirlenmesi
The determination of the impact of the montessori education model on architectural design in preschool education bui̇ldi̇ngs
- Tez No: 971059
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, farklı okul öncesi eğitim modellerinin mimari mekan algısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Erken çocukluk eğitimi, bireyin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişiminde kritik bir rol oynar. Bu dönemde kullanılan eğitim modelleri, çocukların öğrenme süreçlerini şekillendirirken aynı zamanda fiziksel çevreyle olan etkileşimlerini de belirler. Bu bağlamda, eğitim mekanlarının tasarımı, çocukların pedagojik, psikolojik ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında, dört farklı eğitim modeli incelenmiştir: Montessori, Reggio Emilia, Waldorf ve High Scope. Ancak, araştırmanın temel odağı Montessori eğitim modeli üzerine yoğunlaşmaktadır. Montessori modeli, çocuğun bireysel gelişimini destekleyen, özgür keşif alanları sunan ve duyusal deneyimleri teşvik eden bir öğrenme ortamı sunmaktadır. Bu doğrultuda, tezde Montessori eğitim modelinin mekansal gereksinimleri, sınıf düzeni, malzeme kullanımı, renk seçimi ve mobilya düzenlemeleri gibi faktörler ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Araştırma, hem uluslararası hem de yerel düzeyde örnekler üzerinden yürütülmüştür. Dünyadan altı farklı Montessori anaokulu incelenmiştir. Türkiye bağlamında ise Gaziantep'te iki farklı anaokulu analiz edilmiştir. Bu okullara yapılan saha ziyaretleri sırasında mimari planlara ulaşılmış, fotoğraflamalar yapılmış ve okul yöneticileriyle kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, farklı okul öncesi eğitim modellerinin fiziksel mekan düzenlemeleri ile çocukların eğitim deneyimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu kapsamda mekansal organizasyonun çocukların öğrenme sürecine etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, eğitim modeline uygun olarak tasarlanan mekanların çocukların bilişsel gelişimlerini desteklediğini, özgüvenlerini artırdığını ve yaratıcılıklarını teşvik ettiğini göstermektedir. Bu çalışma, okul öncesi eğitim yapılarına yönelik mimari tasarımlar ve pedagojik yaklaşımlar arasındaki ilişkiyi açıklığa kavuşturmakta, eğitim yapılarının daha verimli ve gelişimsel açıdan zenginleştirilmiş mekanlar olarak tasarlanması gerektiğine dair önemli veriler sunmaktadır. Tez, okul öncesi eğitimde mimarlığın, eğitimdeki başarının önemli bir faktörü olduğuna dair farkındalık yaratmayı ve bu alandaki akademik literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of different early childhood education models on the perception of architectural space. This thesis investigates the impact of different preschool education models on architectural spatial perception. Early childhood education plays a critical role in the cognitive, emotional, and social development of individuals. The educational models implemented during this formative period not only shape children's learning processes but also influence their interaction with the physical environment. In this context, the design of educational spaces holds significant importance for the pedagogical, psychological, and social development of children.The study examines four different education models: Montessori, Reggio Emilia, Waldorf, and High Scope. However, the primary focus of the research is centered on the Montessori education model. The Montessori approach offers a learning environment that supports individual development, encourages sensory experiences, and provides opportunities for autonomous exploration. Accordingly, the thesis thoroughly addresses spatial requirements of the Montessori model, including classroom layout, material usage, color selection, and furniture arrangement.The research was conducted through both international and local case studies. Six different Montessori preschools from around the world were analyzed, alongside two preschools from Gaziantep, Turkey. During field visits, architectural plans were obtained, photographs were taken, and interviews with school administrators were conducted.The aim of the study is to reveal the relationship between spatial arrangements in various preschool education models and children's educational experiences. In this scope, the effects of spatial organization on the learning process were analyzed. The findings demonstrate that environments designed in accordance with the educational model support children's cognitive development, enhance their self-confidence, and stimulate their creativity.This study clarifies the relationship between architectural design and pedagogical approaches in preschool education facilities and provides significant insights for designing more effective and developmentally enriched learning environments. The thesis aims to raise awareness of the role of architecture in the success of early childhood education and to contribute to the academic literature in this field.