Çelik yapılarda bulon çeliği kalitesinin moment aktaran birleşimlerin moment kapasitesi üzerine etkisi
The effect of bolt steel grade on moment capacity of moment-connection joints in steel structures
- Tez No: 663293
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında çelik yapılarda alın levhalı bulonlu birleşimler için bulon kalitesinin, birleşim moment kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada kullanılan çelik yapı profilleri ve bu profillerin maruz kaldığı yüklemeler sabit olarak düşünülmüştür. BENTLEY firmasına ait RAM Connection Standalone V11.1 programı kullanılarak yapılan teorik deneyde, yükleme sonucundaki veriler yorumlanacaktır. Bu araştırmanın amacı, çelik yapılarda büyük önem arz eden birleşim noktalarının hesabında göz önünde bulundurmamız gereken moment kapasitesinin bulon kalitesi ile nasıl bir ilişkisi olduğu sorusunun yanıt bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of bolt quality on the joint moment capacity for steel structures with bolt and end plate was investigated. The steel structure profiles used in this study and the loads to which these profiles are exposed are considered as fixed. In the theoretical experiment using RAM Connection Standalone V11.1 program of BENTLEY, the data of the loading will be interpreted. The purpose of this study is to find an answer to the question of how the moment capacity is related to the bolt quality, which we need to consider in the calculation of the joints of steel structures.