Aydın ilinde satış tezgahlarında tüketime sunulan gıdalarda biyofilm oluşturan bakterilerin araştırılması
Investigation of biofilm-forming bacteria in food supplied for consumption on sales stalls in aydin province
  1. Tez No: 663292
  2. Yazar: MEDİHA ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESİN POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Beslenme tüm canlılarda olduğu gibi insanlar için de çok önemli bir unsurdur. Beslenmede kullanılan gıdalar metabolik aktiviteleri sağlar ve enerji oluşturur. Bazı durumlarda gıdalarda oluşan mikrobiyal gelişim, insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Gıdalar üzerinde özellikle biyofilm oluşturan bakterilerin gelişimi, sağlık açısından tehlike yaratabilmektedir. Bu nedenle gıdaların üretiminden tüketimine kadar her aşamada gıda hijyeni ve güvenliği önemlidir. Çalışmada toplam 80 adet bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatlardan 67 adet bakteri tanılaması yapılmıştır. Kalitatif analiz sonucunda 9 bakterinin biyofilm oluşturduğu saptanmıştır. Kantitatif analizde Enterococcus faecalis strain 2623,Bacillus cereus strain PJA1.5, Citrobacter freundii strain E2WCTM1, Staphylococcus epidermidis strain 3039, Bacillus cereus strain TBMAX51, Pantoea conspicua strain B6, Enterococcus faecium strain 4525 bakterileri kuvvetli adrehan iken Enterococcus gallinarum strain CCFM8325 ve Enterococcus faecium strain CAU1957 adrehan özellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition is a very important element for humans as in all living things. Foods used in nutrition provide metabolic activities and create energy. In some cases, microbial growth in foods can have adverse effects on humans. Especially the growth of biofilm-forming bacteria on foods can pose a health hazard. For this reason, food hygiene and safety is important at every stage from the production to consumption of food.. A total of 80 bacteria isolates were obtained in the study. 67 bacteria identification was made from these isolates. As a result of qualitative analysis, it was determined that 9 bacteria formed biofilms. In quantitative analysis, Enterococcus faecalis strain 2623, Bacillus cereus strain PJA1.5, Citrobacter freundii strain E2WCTM1, Staphylococcus epidermidis strain 3039, Bacillus cereus strain TBMAX51, Pantoea conspicua strain B6 and Enterococcus faecium strain 4525 bacteria were strong adrehan, while Enterococcus gallinarum strain CCFM8325 and Enterococcus faecium strain CAU1957 showed adrehan characteristics.