Leo Strauss ve Hannah Arendt'te politika felsefesinin krizi
The crisis of political philosophy in Leo Strauss and Hannah Arendt
  1. Tez No: 663310
  2. Yazar: TARIK KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, modern dönemde politikanın krizine ilişkin olarak Arendt ve Strauss tarafından ortaya konulan argümanları, Platon bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Platon'dan itibaren modern döneme kadar sürekli bir dönüşüm içerisinde olan politika kavramının modern dönemdeki krizine ve çözümüne ilişkin tartışmaların orta noktasında yer alan Platon ve onun asil yalan kuramı incelenerek asil yalan kavramının kurucu iktidar ile ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Kurucu faaliyetin başlangıç öğretilerinde; kozmos inancı, felsefi uzlaşımcılık ve doğarlık öğretisi gibi kavramlara yer vererek bu kavramları asil yalan kavrayışı ile ilişkileri üzerinden detaylandırmaya ve her bir kurucu faaliyeti bir çok farklı bakış açısı çerçevesinde ele almaya çaba gösterilmiştir. Kurucu faaliyete ilişkin bu kavramları yalnızca egemenlik ve iktidara ilişkin modern ifadelerle değil de klasik, Platon metinleri çerçevesinde asil yalan üzerinden detaylandırma uğraşı, kurucu tartışmalara ilişkin klasik metinlerdeki argümanların evrenselliği hususunda da çalışma için ayrı bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the arguments put forward by Arendt and Strauss regarding the crisis of politics in the modern period in the context of Plato. Plato and his noble lie theory, which is in the middle of the discussions about the crisis and its solution in the modern period of the concept of politics, which has been in a continuous transformation from Plato until the modern period, has been examined to explain the relationship of the noble lie concept with the constituting power. In the initial teachings of the founding activity; by including concepts such as cosmos belief, philosophical consensus, and natality doctrine, efforts have been made to elaborate these concepts through the noble understanding of lies and to address each founding activity within the framework of many different perspectives. The effort to elaborate these concepts of founding activity not only with modern expressions about sovereignty and power but through the noble lie within the framework of classical, Platonic texts is also of particular importance for the study on the universality of the arguments in the classical texts regarding the founding debates.