Muhammed b. Süleymân el-Eşkar ve Kur'an ilimleri açısından Zübdetü't-Tefsir'i
Muhammad b. Suleiman al-Ashkar and his Zubdat al-Tafsir in terms of Qur'anic sciences
  1. Tez No: 663323
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Modern dönem müfessirlerinden biri olarak kabul edilen Muhammed b. Süleymân el-Eşkar, Filistin'in Nablus şehrinde dünyaya gelmiştir. İslâmî ilimlerin birçok alanında eserler te'lif etmiş, ülkemizde de başvuru kaynaklarından biri hâline gelmiştir. Ancak hayatı ve eserleri hakkında Türkiye'de herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Araştırmamızda Eşkar'ın önemli eserlerinden biri olan Zübdetü't-Tefsîr'i Kur'ân ilimleri açısından incelenmiş, Kur'ân tasavvuru ve tefsîr ilmine yaklaşımı sorgulanmıştır. Ayrıca ihtisârı sadedinde olduğu Şevkânî'nin Fethu'l-Kadîr isimli eseriyle yer yer mukâyese edilerek ortak noktaları ve farklılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Müfessirimizin temel paradigması olan müteşâbih âyetlerde te'vilden kaçınma çabası ve isrâîliyyât karşısındaki ihtiyatlı tutumu, Zübdetü't-Tefsîr üzerinden gözlemlenmiş, Eşkar'ın sistematiği sorgulanmıştır. Çalışmamızın içeriğini iki ana bölüm teşkil etmektedir. Birinci Bölümde Eşkar'ın hayatı ve eserleri tanıtıldıktan sonra tefsirinin genel özellikleri ve Kur'ân tasavvuru ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise Zübdetü't-Tefsîr, ulûmu'l-Kur'ân ve tefsîr yöntemleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considered as one of the commentators of the modern period, Muhammad b. Suleiman al-Ashkar was born in Nablus, Palestine. He has written works in many fields of Islamic sciences and has become one of the reference sources in our country. However, no studies in Türkiye have been conducted on his life and works. In our research, Zubdatu't-Tafsîr, one of Ashkar's important works, was examined in terms of Qur'anic sciences and his conception of the Qur'an and his approach to the science of tafsîr were questioned. In addition, by comparing it from time to time with Shavkânî's commentary named Fathu'l-Kadîr, the common points and differences were tried to be determined. The effort to avoid interpretation of mutashabih verses, which is the basic paradigm of our commentator, and the cautious attitude towards isrāīliyyāt, were observed through Zubdatu't-Tafsîr, and Ashkar's systematics were questioned. The content of our study consists of two main parts. In the First Chapter, after Ashkar's life and works were introduced, the general features of his commentary and his conception of the Qur'an were examined. In the Second Part, Zubdatu't-Tafsîr was examined through ulûmu'l-Qur'an and tafsîr methods.