Sosyal hizmet ve bazı sosyal bilim alanlarında maneviyat üzerine yapılan çalışmaların karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of studies on spirituality in social work and some social science fields
- Tez No: 663347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, sosyal hizmet ve maneviyat alanında yapılan 5 lisansüstü tez ve 12 makale ile ilahiyat, hemşirelik, psikoloji, sosyoloji ve maneviyat alanında yapılan 29 lisansüstü tez olmak üzere toplam 46 çalışmanın incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, sosyal hizmet, ilahiyat, hemşirelik, psikoloji ve sosyoloji ile maneviyat konularını içeren ilgili alan yazında yapılan çalışmaların incelenerek ortaya çıkartılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Maneviyat alanında çalışmalar gerçekleştirilen bu alanlarda benzerlikler veya farklılıklara değinmek, çalışma gerçekleştirme sayılarını ve içeriklerini değerlendirmek amaçları ile karşılaştırılmalı analiz yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yolu ile geçekleştirilmiştir. Çalışmalara 2000-2020 yılları arasında ulusal tez merkezinden erişimine izin verilen lisansüstü tezler ve Ulakbim, Dergipark, TR dizin sistemlerinden, üniversitelerin sosyal ve sağlık bilim enstitüsü dergilerinden ve açık sistem tez indirme sistemlerinden ve Google akademikten yararlanılarak makalelerin taranması sonucu ulaşılmıştır. Araştırmada veri analizi için MAXQDA 11.0 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Programın içerisinde yer alan kelime bulutu ile kelimeler analiz edilmiş, alan ve konu ile ilgili olan en sık kullanılan 15 kelime ile sık kullanılan kavramlar tablosu elde edilmiştir. Diğer tablolardaki bilgilere veriler incelenerek ulaşılmıştır. Çalışmada ortaya koyulan tablolar ise Power BI uygulamasının verileri bağlama, dönüştürme ve görselleştirme özelliğinden yararlanılıp elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; sosyal hizmet ve maneviyat alanında makaleler ve lisansüstü tezler ile ilahiyat, hemşirelik, psikoloji ve sosyoloji alanındaki lisansüstü tezlerde sık kullanılan kavramlar arasındaki farklılığı kelime sayısı ve kullanım oranı oluşturduğu görülmüştür. Sosyal hizmet, ilahiyat, hemşirelik, psikoloji, sosyoloji ve maneviyat alanlarında değinilen konularda ise maneviyat, manevi yaşam, manevi destek, manevi bakım, manevi danışmanlık bütün alanlarda aktif olarak konumlandığı ve çalışma gerçekleştirilen her alanda maneviyatın mikro, mezzo ve makro düzeyde olumlu etkilerinin gözlemlendiği, önemli konumda olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the study of 46 studies, including 5 postgraduate theses and 12 articles in the field of social work and spirituality, and 29 postgraduate theses in the field of theology, nursing, psychology, sociology and spirituality. The research was carried out in order to reveal the studies in the related literature, which include social work, theology, nursing, psychology and sociology, and spirituality. A comparative analysis was carried out in order to address the similarities or differences in these areas where the studies were carried out in the field of spirituality, to evaluate the number and contents of the study. The research was conducted through content analysis, which is one of the qualitative research methods. The studies have been reached by scanning articles by using postgraduate theses and Ulakbim, Dergipark, TR index systems, universities' social and health science institute magazines and open system thesis download systems and Google academy between 2000-2020. In the research, MAXQDA 11.0 qualitative data analysis program was used for data analysis. The words were analyzed with the word cloud included in the program, and the 15 most frequently used words related to the field and the subject and a frequently used concepts table were obtained. The information in other tables was obtained by examining the data. The tables presented in the study were obtained by using the Power BI application's data binding, conversion and visualization features. As a result of the research; It was observed that the difference between the articles and postgraduate theses in the field of social work and spirituality and postgraduate theses in the field of theology, nursing, psychology and sociology are the number of words and the rate of use. In the fields addressed in the fields of social work, theology, nursing, psychology, sociology and spirituality, spirituality, spiritual life, spiritual support, spiritual care, spiritual counseling are actively positioned in all areas, and positive effects of spirituality at all areas of study are observed, It was concluded that it was in an important position.