Opus Dei: Roma Katolik Kilisesi'nde bir piskoposluk
Opus Dei: A prelature in the Roman Catholic Church
  1. Tez No: 663348
  2. Yazar: YAKUP PİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, Katolik Kilisesi içinde şahsi bir piskoposluk olarak yer alan Opus Dei üzerinedir. Papalığın şahsi piskoposluğu olarak Opus Dei'nin bu statüsü dünya üzerinde tektir. Bununla beraber, kurucusu Josemaría Escrivá'nın ölümünden kısa bir süre sonra aziz statüsüne yükseltilmesi, tarikatın kendi içinde kapalı ve gizli bir yapıda olması da yine Opus Dei üzerine dikkatlerin ve eleştirilerin yöneltilmesine sebep olmuştur. Çalışmada öncelikle Katolik Kilisesi hakkında kısa ve genel bilgiler verilmiş; sonra Josemaría Escrivá'nın hayatı, Opus Dei Piskoposluğu'nun tarihi gelişimi ve özellikle de dünya üzerindeki bugünkü durumu incelenmiş; son olarak Opus Dei'ye yöneltilen eleştirilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is on Opus Dei, a personal prelature within the Catholic Church. This status of Opus Dei as the personal prelature of the papacy is unique in the world. However, the elevation of its founder Josemaría Escrivá canonized shortly after his death of its founder Josemaría Escrivá, and the closed and secret structure of the sect within itself caused attention and criticism towards Opus Dei. In our study, firstly, brief and general information about the Catholic church was given; Afterwards, the life of Josemaría Escrivá, the historical development of the Prelature of Opus Dei and especially its current situation in the world are examined. Finally, the criticisms of Opus Dei, as an prelature with so many firsts, were addressed.