Bir dini grup olarak Opus Dei
Opus Dei as a religious group
- Tez No: 937559
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL ABUZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
“Bir Dini Grup Olarak Opus Dei”isimli çalışma Katolik Kilisesi bünyesinde yer alan ve kuruluşundan bu yana gizemli bir grup profili çizen Opus Dei Tarikatını farklı yönleriyle ele almaktadır. Tarikatın kurucusu olan Josemaría Escrivá de Balaguer'in yaşam serüveni Opus Dei Tarikatının oluşum sürecine ışık tutmaktadır. Josemaría Escrivá de Balaguer'in hayatı boyunca vermiş olduğu çaba sayesinde Opus Dei'nin sınırları, doğmuş olduğu İspanya'dan tüm dünyaya yayılmış ve hala yayılmaya devam etmektedir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde dini gruplar ele alınmıştır. Din ve toplum ilişkisini kısa bir şekilde anlatılıp toplumsal gruplar ele alınmıştır. Sonrasında toplumsal grupların bir alt kümesi niteliğini taşıyan ve çalışmanın ana konusu olan dini gruplar ele alınmıştır. Dini grupların genel özellikleri ve dini grupların tipolojisi anlatıldıktan sonra dini grupların türlerine geçiş yapılmıştır. Çalışmada, temelde ikiye ayrılan dini grup türleri doğal dini gruplar ve sırf dini gruplar başlığı altında derlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Opus Dei'nin genel özellikleri, inanç esasları, toplumsal ve kültürel etkileri, ritüelleri, üye tipolojileri, idari yapısı ve manevi temelleri ele alınmış olup tarikatın kurucusu olan Josemaría Escrivá de Balaguer'in hayat hikâyesine yer verilmiştir. Çalışmada ayrıca“iş yoluyla kutsallık”kavramı üzerinde durulmuş ve bunun üyeler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma, Opus Dei'nin karmaşık ve çoğu çoğu zaman yanlış anlaşılan yapısını daha iyi anlamayı hedeflemekte ve bu dini grubun modern dünyadaki dinamiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study titled“Opus Dei as a Religious Group”examines the Opus Dei Order, which has been a part of the Catholic Church and has maintained a mysterious profile since its inception, from various perspectives. The life journey of the founder, Josemaría Escrivá de Balaguer, sheds light on the formation process of the Opus Dei Order. Thanks to Josemaría Escrivá de Balaguer's efforts throughout his life, Opus Dei's influence has spread from its origin in Spain to the entire world and continues to expand. The thesis consists of two main sections. The first section addresses religious groups. It begins with a brief explanation of the relationship between religion and society, followed by an examination of social groups. Subsequently, religious groups, which constitute a subset of social groups and form the main focus of this study, are analyzed. After discussing the general characteristics and typologies of religious groups, the study transitions to the types of religious groups. The study categorizes religious groups into two main types: natural religious groups and purely religious groups. In the second section of the thesis, the general characteristics, beliefs, social and cultural impacts, rituals, member typologies, administrative structure, and spiritual foundations of Opus Dei are examined. Additionally, the life story of the founder, Josemaría Escrivá de Balaguer, is included. The concept of“holiness through work”is also emphasized, and its impact on the members is analyzed. This study aims to better understand the complex and often misunderstood nature of Opus Dei, highlighting the dynamics of this religious group in the modern world.