Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda hizmet akdi
Employment contracts in Roman Law and Turkish Law
  1. Tez No: 81712
  2. Yazar: Z. SELDAĞ CEYLAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KARADENİZ ÇELEBİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Hizmet sözleşmeleri hukuk düzenlerinin vazgeçilemez konularından biridir. Türk Hukuku'nda önemli bir yer tutan hizmet sözleşmelerinin temeli, Roma İmparatorluğu zamanında atılmıştır. Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan hizmet, kira ve istisna akitleri, Roma Hukuku'nda locatio conductio kavramı içinde bulunmaktaydı. Bir hüsnüniyet akdi olarak kabul edilen locatio conductio ile, taraflardan biri, karşı tarafın vermeyi taahhüt ettiği işlem karşılığında, ya belli bir süre için bir şeyin (res) kullanımını karşı tarafa bırakmayı, ya belli bir süre içinde bir eser (opus) meydana getirmeyi ya da hizmetlerde (operae) bulunmayı taahhüt etmekteydi. Roma Hukuku'nda locatio conductio operarum (hizmet akdi), rızai akitlerden biri sayılan, locatio conductio kavramı içinde yer alan üç akitten bir tanesiydi. Locatio conductio operarum, herhangi bir şekle ihtiyaç göstermeden tarafların rızası ile kurulabilmekteydi. Türk Borçlar Kanunu'nun 10. Bab'ında (md.313-354) hizmet sözleşmelerini düzenleyen hükümler yer almaktadır. İlk hizmet akitleri Roma Hukuku'nda kölelerin kiralanması ile ortaya çıkmıştır. Klasik Hukuk Dönemi başlarında, kölelerin işgücünden yararlanmak amacıyla yapılan sözleşmeler locatio conductio kavramı içinde düzenlenmekteydi. Ancak bu dönemlerde köle, bu hizmet sözleşmesinin tarafı olamamaktaydı. Köleler mal statüsünde görüldüklerinden, sadece sözleşmenin konusu niteliğinde bulunmaktaydılar. Zamanla işgücüne olan ihtiyacın artması ile özgür kişiler de hizmetlerini kiraya vermeye başladılar. Bu dönemlerde, Roma'da özgür kişilerin para karşılığı çalışmaması gerektiği düşüncesinin hakim olması nedeniyle, bu kişiler toplumsal değerlendirme bakımından kölelerle bir tutulmaktaydı. Çağdaş hukukumuzda, hizmet sözleşmesinin konusunu ücret denilen bir ivaz mukabilinde bir işin yapılması oluşturmaktadır. Sözleşmenin konusu, kanunun 143gösterdiği sınırlar içinde serbestçe saptanabilir. Roma Hukuku'nda da, çağdaş hukukumuzda olduğu gibi,“iş”ifası yükümlülüğü altına giren kişi (locatoı), kararlaştırılan yerde ve zamanda,“iş”alacaklısı (conductor)'nın isteklerine uygun olarak uiş"i özenle ifaya mecburdu. Locator'un hizmetini ifa etmemesi halinde, conductor, locator's karşı actio conduct! davası açarak hizmetin yerine getirilmesini isteyebiliyordu. Aynı şekilde, locator'un hizmetini yerine getirmesine rağmen, ücretini alamaması durumlarında conductor's karşı ücretin ödenmesi amacıyla actio /ocaf/açılabilmekteydi. Locatio conductio operarum, eğer belli bir süre için yapılmışsa, sürenin dolması ile, yapılan işin bitmesiyle veya locator'un ölümü ile sona erebilmekteydi. r.c. TtaKÖGRniBs kotoj 144
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Roman Law, the contract locatio conductio was very wide in scope and covered hire of a thing, hire of a work to be done and hire of services. Locatio conductio was one of the consensual contracts. The characteristic of these contracts was there were no formalities in the establishment of the contract, but merely the agreement of the parties. Locatio conductio was divided into three groups. The first one is locatio conductio rei: this was a consensual contract whereby one party (the locator) agreed to give to the other party (the conductor) a thing for use and the conductor promised to give a recompense. The locator had the actio locati, the conductor the actio conduct!, and the contract was complete when the merces was fixed. The second one is locatio conductio open's: With this contract one party promised to produce a certain effect or result by his work, for example; to build a house, for a recompence to be paid by the other party (the locator). And the third one, subject matter of the thesis, is locatio conductio operarum. The first chapter consists of locatio conductio operarum (hire of services) in Roman Law and in the second chapter, the employment contracts in Turkish Law of Obligations are examined. And in the last part the two systems are compared with each other. 141Locatio conductio operarum was a contract where one party {locator) lets out his services to the other party (conductor) in return for a money payment. All services could not be the subject of locatio conductio operarum. In Roman times, a great deal of work was done by slaves, and a free man who worked for money was rather looked down upon.The works that were done by slaves were called“illiberal arts”. The teaching of philosophy, practice of medicine, giving of legal advice were said to be“liberal arts”and they were generally practiced by the free men. Therefore advocates and physicians, surveyors, professors of law, and other skilled professional men could not conclude tis contract. It was thought that, locatio conductio operarum consists of only the illiberal arts. Because members of liberal arts (professions) were supposed to do their work for nothing (not for money). On the other hand they could recover an honorarium for their services. This is the origin of the peculiarity of advocates' fees which still remains today. In all three cases of locatio conductio each party was bound to show exacta diligentia (the care of a bonus paterfamilias). In locatio conductio operarum both parties were liable for their culpa. The risk was with the locator. There were two actions for the obligations arising from locatio conductio operarum. The actio conduct/ of the employer {conductor) was for the due performance of the services, the actio locati of the employee (locator) was for the wages (merces). The risk was with the locator. If the workman fall sick, he can get no wages (merces). But if he is ready to work and because of some cause without his fault, work becomes impossible, he is entitled to wages. The contract of locatio conductio operarum was determined; 1- by expiration of the agreed term or at the will of either party, 2- by mutual consent, 3- by death of the locator. 142with developments in the Cyprus problem led to“re-normalising”relations between two countries. In this study, it is concluded that changes in the international system and its reflections on regional level have a determinative role on the“re-normalising”process of relations between the USSR and Turkey. '.. \ J*with developments in the Cyprus problem led to“re-normalising”relations between two countries. In this study, it is concluded that changes in the international system and its reflections on regional level have a determinative role on the“re-normalising”process of relations between the USSR and Turkey. '.. \ J*