Birincil geri dönüşüm plastik hammaddelerde kalıp sıcaklığının ürünlerin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi
Die temperature effects on the mechanical and physical properties of products of primitive recycle plastic basic materials
  1. Tez No: 663362
  2. Yazar: FEVZİ AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada birincil geri dönüşüm plastik hammaddelerde kalıp sıcaklığının ürünlerin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkileri deneysel çalışmalarla belirlenmeye çalışılmıştır. Hammadde olarak Polipropilen, Akrilonitril bütadien stiren, Polikarbonat ve Polioksimetilen üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla plastikler için çekme, üç nokta eğme ve sertlik numuneleri hazırlamak amacıyla kullanılacak kalıbın tasarımına başlanmış, Autodesk Moldflow programı ile akış analizleri yapılarak ürünün dolum profili, gaz oluşumu olan bölgeler, kalıp kapama tonajı, ütüleme basınç değerleri belirlenmiştir. Ürün ve yolluklar analizlere göre tasarlanmıştır. Tasarlanan modele göre kalıp parçaları imalatı yapılmıştır. Üretilen parçalar kalıp tasarıma göre montaj edilip kontrolleri yapılmıştır. Hammaddeler %80 orijinal, %20 kırma olarak hassas terazide tartılarak karıştırılmıştır. Kalıp sıcaklığını ayarlamak için kalıp şartlandırıcısı kullanılmış ve kalıba yerleştirilen termokulp ile kontrol edilmiştir. Gerekli parametreler makinaya girilmiş numuneler basılmıştır. Alınan numuneler üzerinde, çekme, üç nokta eğme ve sertlik deneyleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda, tüm hammaddeler için sonuçlar incelendiğinde, ürünün mukavemet değerleri açısından, kalıp sıcaklıklarının birincil geri dönüşüm hammaddeleri üzerinde, önemli bir etkisi gözlenmemiştir. Elde edilen veriler sonucunda kalıp sıcaklığı Polipropilen için 50°C, Akrilonitril bütadien stiren için 60°C, Polioksimetilen için 80°Cve Polikarbonat için 80°C değerleri uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mold temperature on mechanical and physical properties of products in primary recycling plastic raw materials were tried to be determined by experimental studies. Polypropylene, Acrylonitril butadien sythene, Polycarbonate and Polyoxymetylene were studied as raw materials. For this purpose, mold design containing towing, bending and hardness samples for plastics was started, flow analyzes were made with Autodesk Moldflow program and the filling profile, gas formation zones, mold closure tonnage, ironing pressure values were determined. Products and paths are designed according to analysis. Mold parts are manufactured according to the designed model. The parts produced are assembled and checked according to the design. Raw materials are mixed by weighing on precision balance as 80% original, 20% crushing. Mold conditioner was used to adjust the mold temperature and controlled with thermodulator placed in the mold. The necessary parameters are entered into the machine and samples are printed. On the samples taken, pull, tilt and hardness experiments were conducted. As a result of experimental studies, when the results for all raw materials were examined, no significant effect of mold temperatures on primary recycling raw materials was observed in terms of the strength values of the product. As a result of the data obtained, mold temperature 50°C for Polypropylene, 60°C for Acrylonitril butadien sythene, 80°C for Polyoxymetylene and 80°C for Polycarbonate were found to be suitable.