Öğretmen adaylarına işbirlikli tavşan deliği stratejisiyle evrim öğretimi: Kanıta dayalı açıklayıcı iki farklı uygulama
Evolution teaching to prospective teachers with the cooperative rabbit hole strategy: Two different evidence-based explanatory interventions
- Tez No: 663363
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Amaç: Bu araştırmada,“İşbirlikli Tavşan Deliği Stratejisi”ve“Ters çevrilmiş İşbirlikli Tavşan Deliği Stratejisi”şeklindeki iki farklı evrim öğretimi uygulaması, fen bilgisi öğretmen adaylarının Evrim akademik ara başarı testlerinden, Evrim genel başarı testinden ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeğinden aldıkları puanları nasıl etkilemektedir?" sorusunun meta çıkarım yoluyla yanıtlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, karma araştırma yaklaşımlarından biri olan açıklayıcı sıralı desen kapsamında yürütülmüştür. İki aşamadan oluşan bu desenin birinci aşamasında nicel veriler toplanarak analiz edilmiştir. Ardından çelişkili gibi görünen ve nicel verilerin açıklama yapmaya yetmediği bulgular tespit edilerek, bu bulgulardaki çelişkilerin nasıl meydana geldiği derinlemesine bir nitel araştırma yürütülerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle araştırmanın birinci aşaması nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan denk olmayan gruplar ön test-son test karşılaştırma gruplu yarı deneysel yöntemle yürütülmüş; bu doğrultuda Deney 1 ve Deney 2 olmak üzere iki grupla çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması ise nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan fenomenografik araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Bulgular: Araştırmada Evrim ara başarı testlerinde dersin İşbirlikli Tavşan Deliği stratejisiyle yürütüldüğü Deney 1 grubunun, dersin Ters Çevrilmiş İşbirlikli Tavşan Deliği Stratejisiyle yürütüldüğü Deney 2 grubuna kıyasla daha başarılı olduğu görülmüştür. Evrim genel başarı testinden ve Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeğinden alınan puanlarda ise iki grup arasından istatistiksel anlamlı bir fark çıkmamıştır. Ayrıca bazı öğretmen adaylarının dönem sonu eleştirel düşünme eğilimleri puanlarında dönem öncesine göre bir düşüş olduğu da tespit edilmiştir. Sonuç: Öğretmen adaylarının biyolojik evrim/evrim kuramı hakkındaki kavram yanılgıları ile Evrim dersi hakkındaki olumsuz görüşleri giderilmiş; eleştirel düşünme eğilimlerinin geliştiği tespit edilmiştir; ancak evrim konularının içeriği somutlaştırılamadığı için akademik başarı konusunda hedeflenen ilerleme sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study, it is aimed to answer the question by meta-inference way“How does the application of two-different evolution teaching strategy as 'Cooperative Rabbit Hole' and 'Flipped Cooperative Rabbit Hole' effects the scores that science teacher candidates obtained from Evolution Academic Achievement Tests, Evolution General Achievement Test and Critical Thinking Dispositions Scale?”Method: The research was conducted within the context of mixed sequential design, which is one of the mixed research approaches. Quantitative data were collected and analysed in the first stage of this design consisting of two stages. Then, findings that seem contradictory and quantitative data are not sufficient to explain were determined, and it was tried to explain how the contradictions in these findings occurred by conducting in-depth qualitative research. For this reason, the first stage of the research was conducted with a quasi-experimental method with pre-test/post-test comparison groups, which is one of the quantitative research approaches; and accordingly, it was studied with two groups as Experiment 1 and Experiment 2. The second stage of the study was carried out by the Phenomenographic Research Method, which is one of the qualitative research approaches. Findings: In the study, it was observed that in the evolution success tests, the Experiment 1 group, in which the lesson was conducted with the Collaborative Rabbit Hole strategy, was more successful than the Experiment 2 group in which the lesson was conducted with the Flipped Cooperative Rabbit Hole Strategy. No statistically significant difference was found between the two groups in the scores obtained from the Evolution General Achievement Test and the Critical Thinking Dispositions Scale. It was also found that there was a decrease in the scores of some pre-service teachers' critical thinking dispositions at the end of the term compared to the pre-test. Result: Pre-service teachers' misconceptions about biological evolution/evolution theory and their negative opinions about the Evolution course were eliminated and it was determined that their critical thinking dispositions developed. However, as the content of evolutionary biology topics could not be concretized, the targeted progress in general academic achievement test scores could not be achieved.