Jeofizik yöntemlerle Sır Barajı (Kahramanmaraş) dolayının heyelan incelemeleri
Landslide investigation of the Sır Dam surroundings (Kahramanmaraş) by using geophysical methods
- Tez No: 66337
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
V öz JEOFİZİK YÖNTEMLERLE SIR BARAJI (KAHRAMANMARAŞ) DOLAYININ HEYELAN İNCELEMELERİ Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş İli Sır Köyü yakınlarında Ceyhan Nehri üzerinde yapılmakta olan 273 MW kurulu gücünde olacak olan Sır Barajı rezervuarının sol sahilinden geçecek ulaşım yolu emniyeti için ve rezervuar sahasında oluşabilecek heyelanda (Daz deresi heyelanı) kayabilecek malzeme miktarının belirlenmesidir. Bu amaçla, Jeofizik yöntemlerden elektrik yönteminin bir uygulaması olan Düşey Elektrik Sondajı (DES) ile arazide 38 noktada ölçü alınmıştır. Düşey Elektrik Sondajı (DES) ile kayabilecek malzemenin kayma yüzeyinin derinliği tesbit edilmeye çalışılmıştır. Heyelan etütlerinde en çok kullanılan yöntemler, sismik ve elektrik yöntemlerdir. Günümüzde heyelan etütlerinde, gravite ve mağnetik yöntemlerde kullanılmaktadır. Heyelan etütlerinde elektrik yöntemler karelaj düzeninde ölçümleri, Düşey Elektrik Sondajları ve her yönlü araştırmaları içermektedir. Heyelan sahalarında uygulanan jeofizik yöntemlerle; heyelanda kayan kitlenin sınırları, kayma yüzeyinin derinliği, kayacın derinlik yapı ve bileşimi gibi özellikleri belirlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT LANDSLIDE INVESTIGATION OF THE SIR DAM SURROUNDINGS (KAHRAMANMARAŞ) BY USING GEOPHYSICAL METHODS The reservoir of the Sir Dam, will have 273 MW static power, has been constructed on the Ceyhan River. There has been a highway on the left side of the dam. The aim of this study is to investigate amount of the Daz stream possible landslide material releted to the Dam reservoir for the highway and reservoir security. For that purpose, Vertical Electrical Sounding (VES) which is one of the electrical apply among the geophysical methods, was used in 38 spots of the area. So, possible depthnens of landslide surface was tried to be determined. The most practical and currently used geophysical methods for landslide investigations are the seismic and electrical methods. Nowadays, gravitational and magnetic methods have also been used in landslide investigations. Electrical methods in landslide investigations include measurements of quadrature manner, vertical electrical sounding and the other any kind of investigations. Geophysical methods applied to landslide areas bring out boundaries of moving materials in landslide, depth of the surface slip, subdivision of landslide body in to seperate rock complexes, bedrock depth and composition and structure of rocks.