Mercan balığı (Papellus eryhtrinus L. 1758) larvalarının yapay yem alıncaya kadar beslenmesi
The feeding of Red Pandora (Pagellus eryhrinus L. 1758) larvae until feeds on the artificial pellet food
- Tez No: 66338
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mercan Balığı( Pagellus erythrinus L.17S8) Larvalarlarının Yapay Yem Alıncaya Kadar Beslenmesi ÖZ Bu çalışmada mercan balığı (Pagellus erythrinus h. 1758), ülkemizde ilk defa kültür şartlarında üretimi gerçekleştirilerek, elde olunan larvaların yapay yem alıncaya kadar beslenmesiyle bu konudaki ilk adım atılmıştır. Denemede 1 adet erkek ve 9 adet dişi mercan balığı anacı kullanılmıştır. Anaç balıklar 5.8 m3' lük anaç tanklarına konularak, doğal yumurta alımı gerçekleştirilmiştir. Döllenmiş yumurtalarda 24°C 'de 23.5 saatte %50 açılım gerçekleşmiştir. Deneme süresince döllenmiş yumurtalarda % 80-90 oranında açılım gerçekleşmiştir. Döllenmiş yumurtaların açılımı ve çıkan larvaların beslenmesinde hacmi 2 m3 olan ve tabam silindire konik şekilli larva tanklarına en fazla 50-60 gram yumurta konulmuştur. Yumurtadan çıkan larvalarda yumurta kesesinin çekilmeye başlamasıyla birlikte (2-3 günlük) larvaların beslenmesinde rotifer, alg, dondurulmuş nauplii ve Artemia metanauplii ve yapay granül yem kullanılmıştır. Larvalar 45 günlük olduklarında total boy uzunluğu 24 -38 mm arasında değişim gösterirken, ortalama boy uzunluğu 28.31 ± 1.04 mm, larvalarda ölçülen canlı ağırlık 163 - 997 mg arasında değişirken, ortalama canlı ağırlıkta 342.063 ± 50.776 mg olarak bulunmuştur. The Feeding of Red Pandora (Pagellus erythrinus L.17S8) Larvae Until Feeds on the Artificial Pellet Food ABSTRACT In this study, Red Pandora (Pagellus erythrinus L.1758) has been reproduced on fish culture condition at the first time in Turkey. The larvae that were being formed from fertilised eggs are fed. until taking artificial foods therefore it was began first step about this subject. On the experiment, one male and nine female red pandora broodstock were used. The broodstock was placed in 5.6 m3 capacity tanks. The fertilised eggs was hatched 50 % individual on 24 °C and 23.5 hours. During the experiment, fertilised eggs hatched between eighty to ninety percent were verified. The feeding of hatching, the larvae were verified in 2 m3 cylindrical tanks in which maximum 50-60 g eggs were placed. After hatching, the larvae
Özet (Çeviri)
Mercan Balığı( Pagellus erythrinus L.17S8) Larvalarlarının Yapay Yem Alıncaya Kadar Beslenmesi ÖZ Bu çalışmada mercan balığı (Pagellus erythrinus h. 1758), ülkemizde ilk defa kültür şartlarında üretimi gerçekleştirilerek, elde olunan larvaların yapay yem alıncaya kadar beslenmesiyle bu konudaki ilk adım atılmıştır. Denemede 1 adet erkek ve 9 adet dişi mercan balığı anacı kullanılmıştır. Anaç balıklar 5.8 m3' lük anaç tanklarına konularak, doğal yumurta alımı gerçekleştirilmiştir. Döllenmiş yumurtalarda 24°C 'de 23.5 saatte %50 açılım gerçekleşmiştir. Deneme süresince döllenmiş yumurtalarda % 80-90 oranında açılım gerçekleşmiştir. Döllenmiş yumurtaların açılımı ve çıkan larvaların beslenmesinde hacmi 2 m3 olan ve tabam silindire konik şekilli larva tanklarına en fazla 50-60 gram yumurta konulmuştur. Yumurtadan çıkan larvalarda yumurta kesesinin çekilmeye başlamasıyla birlikte (2-3 günlük) larvaların beslenmesinde rotifer, alg, dondurulmuş nauplii ve Artemia metanauplii ve yapay granül yem kullanılmıştır. Larvalar 45 günlük olduklarında total boy uzunluğu 24 -38 mm arasında değişim gösterirken, ortalama boy uzunluğu 28.31 ± 1.04 mm, larvalarda ölçülen canlı ağırlık 163 - 997 mg arasında değişirken, ortalama canlı ağırlıkta 342.063 ± 50.776 mg olarak bulunmuştur. The Feeding of Red Pandora (Pagellus erythrinus L.17S8) Larvae Until Feeds on the Artificial Pellet Food ABSTRACT In this study, Red Pandora (Pagellus erythrinus L.1758) has been reproduced on fish culture condition at the first time in Turkey. The larvae that were being formed from fertilised eggs are fed. until taking artificial foods therefore it was began first step about this subject. On the experiment, one male and nine female red pandora broodstock were used. The broodstock was placed in 5.6 m3 capacity tanks. The fertilised eggs was hatched 50 % individual on 24 °C and 23.5 hours. During the experiment, fertilised eggs hatched between eighty to ninety percent were verified. The feeding of hatching, the larvae were verified in 2 m3 cylindrical tanks in which maximum 50-60 g eggs were placed. After hatching, the larvaeT JL began to resorbsion of üs yolk sack (2-3 day). At that time it were fed with rotifer, algea, üozsnArtemia naupîii, Artemia matanauplii and artificial granule food forty five days old larvae total lengtiı between 24-38 mm, average total length 28.31Ü.04 mm and live weigh between 163-997 mg, average 342.063±50.77 mg live we^h were mesured.