Atriyoventriküler blokla yatışı yapılan ve kalıcı pacemaker ihtiyacı olmayan hastaların uzun dönem takibi ve kalıcı pacemaker ihtiyacını predikte edebilecek faktörlerin değerlendirilmesi
Long-term follow-up of patients hospitalized with atrioventricular block and who did not need A permanent pacemaker and evaluation of the factors that can predict the need for permanent pacemaker
  1. Tez No: 663381
  2. Yazar: KEMAL EMRECAN PARSOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İlaca bağlı atriyoventiküler blokla hastane takibi yapılan ancak takibinde atriyoventriküler bloğu gerileyip kalıcı pacemaker ihtiyacı olmayan hastaların bir bölümünde takiplerde tekrardan atriyoventriküler blok gelişmekte ve hastaların kalıcı pacemaker ihtiyacı olmaktadır. Bu hasta grubunda kalıcı pacemaker ihtiyacını predikte edebilecek bulgularla ilgili literatürde yeterince veri ve yayın bulunmamaktadır. Bu çalışma ile kalıcı pacemaker ihtiyacını predikte edebilmemize yardımcı olabilecek bulgular ortaya konulmaya çalışılmıştır. Materyel-metod: Çalışma tek merkezli, kesitsel ve retrospektif olarak tasarlandı. Çalışma grubu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2012-Temmuz 2020 tarihleri arasında atriyoventriküler blok tanısı ile yatırılarak takip edilmiş ve takibinde kalıcı pacemaker ihtiyacı olmayan 177 olgunun taranması ile oluşturulmuştur. Tüm hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, kullandığı ilaç bilgileri, hastane yatış sürecindeki takip ve tetkik bilgileri, taburculuk sonrası hasta takip ve tetkik bilgileri hastane otomasyon sistemi ve Sağlık Bakanlığı E-Nabız sistemi üzerinden elde edilmiştir. Veri analizi Windows için IBM SPSS İstatistik Versiyon 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Tek değişkenli test p değeri 0.05'ten düşük olan herhangi bir değişken istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmada 177 olgu değerlendirilmiştir. Olguların 128'inde taburculuk sonrası takiplerde kalıcı pacemaker implantasyonu ihtiyacı olmamıştır, olguların 49'unda taburculuk sonrası takiplerde kalıcı pacemaker implantasyonu ihtiyacı olmuştur. Olguların hastaneye yatış EKG'lerinde en sık olarak üçüncü derece atriyoventriküler blok izlenmiştir. Olguların atriyoventriküler blok risk faktörü ilaç olarak evde en sık beta bloker grubu ilaç kullandığı görülmüştür. Olgularımızdan hastane yatışı sırasında GFR'si 60 ml/dk'nin üzerinde olanlarda, GFR'si 30 ml/dk'nin altında olanlara göre taburculuk sonrası takiplerde kalıcı pacamaker implantasyonu ihtiyacının 1.9 kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: İlaç ilişkili atriyoventriküler bloklarda sorumlu ilaç kesilip atriyoventriküler ileti sisteminde iyileşme sağlanan hastaların takiplerinde atriyoventriküler blok rekürrensi yüksektir. GFR'si normal olan hastalarda ilaca bağlı blok gelişmesi kardiyak ileti yollarındaki hastalığın bir göstergesi olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Some of the patients who are followed up with drug induced atrioventricular block in hospital, do not need permanent pacemaker due to their atrioventricular blok regresses but in their follow up atrioventricular block develops again and these patients need permanent pacemaker. There are not enough data and articles in the literature regarding the findings that can predict the need for permanent pacemaker in this patient group. With this study, findings that may help us to predict the need for permanent pacemaker were tried to be presented. Material-Methods: The study is designed as a single center, cross-sectional and retrospective. The working group is created by screening 177 patients who were hospitalized between January 2012 and July 2020 with the diagnosis of atriovenricular block in University of Health Sciences Dr. Siyami Ersek Thoracic, Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital and do not need permanent pacemaker. All patients' demographic characteristics, comorbid diseases, medication information, follow-up and examination information during hospitalization, patient follow-up and examination information after discharge are obtained through the hospital automation system and the Ministry of Health E-Nabız system. Data analysis is performed using IBM SPSS Statistics Version 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) software for Windows. Any variable with a univariate test p value less than 0.05 is considered statistically significant. Results: 177 cases are evaluated in the study. In 128 of the cases, there was no need for permanent pacemaker implantation in follow-up after discharge, 49 of the cases required permanent pacemaker implantation in the follow-up after discharge. Third degree atrioventricular block is most frequently observed in the hospitalization ECGs of the cases. It is observed that the patients mostly used beta blocker group drugs at home as a risk factor drug for atrioventricular block. It is found that the need for permanent pacamaker implantation was 1.9 times higher in patients with GFR above 60 ml / min during hospitalization compared to those with GFR below 30 ml / min. Conclusion: Recurrence of atrioventricular block is high in the follow-up of patients whose atrioventricular conduction system has improved by discontinuing the responsible drug in drug-related atrioventricular blocks. The development of drug-related block in patients with normal GFR can be considered as an indicator of the disease in the cardiac conduction pathways.