AHRE (atrial high rate epizode) süresi ve inflamasyon belirteçleri ile ekokardiyografi parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the duration of atrial high rate episodes (AHRE) and inflammatory markers with echocardiographic parameters
  1. Tez No: 970348
  2. Yazar: ANIL TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALIN TOLGA YAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Atriyal yüksek hız epizodları (AHRE), kardiyak implante edilebilir cihazlar (CIEDs) veya giyilebilir ritim kayıt cihazları tarafından tespit edilen, belirli kriterleri karşılayan atriyum kaynaklı aritmileri ifade etmektedir. AHRE, tromboembolizm, kalp yetersizliği ve kardiyovasküler mortalite riskinde artış ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, AHRE klinik atriyal fibrilasyonun (AF) öncüsü olarak kabul edilmektedir. Patogenezinde oksidatif stres, inflamatuvar ve fibrotik değişikliklerin rol oynadığı düşünülmektedir; bu süreçler atriyal fibrozis ve inflamasyon sonrası atriyal yeniden şekillenmeye yol açmaktadır. Dönüştürücü büyüme faktörü-β (TGF-β) ailesinin bir üyesi olan büyüme farklılaşma faktörü 15 (GDF 15), hücre proliferasyonu, farklılaşma ve apoptozis gibi çeşitli biyolojik süreçlerde kritik bir rol oynamaktadır ve AF gibi kardiyovasküler fenotiplerle bağımsız olarak ilişkilendirilmiştir. Soluble supresör tümörejenite 2 (sST2), interlökin-1 (IL-1) reseptör ailesinin bir üyesidir ve kardiyak dokuda inflamasyon, oksidatif stres ve fibrozis gelişimi ile ilişkilidir. Fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF-23), TGF-β sinyal yolunu aktive ederek fibroblastların aktivasyonuna yol açmakta ve FGF-23'ün neden olduğu anormal kollajen metabolizması, AF'de sol atriyumdaki (LA) fibrotik değişiklikler üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, AHRE saptanan hastalarda GDF 15, FGF 23, sST2 ve ekokardiyografi (EKO) bulguları ile AHRE yükü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmamıza, Mayıs 2024 ile Aralık 2024 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesine başvuran, tam veya yüksek dereceli atriyoventriküler (AV) blok nedeniyle dual pacemaker implantasyon öyküsü olan ve şüpheli aritmiler için 24 saatlik Holter EKG takibi yapılan 18-80 yaş aralığındaki hastalar dahil edilmiştir. AHRE'leri olan 45 hasta ve takip sırasında veya Holter takibinde AHRE'leri olmayan 41 birey çalışmaya alınmıştır. AHRE, en az 5 dakika süreyle atriyal hızı >175 bpm olan bir atriyal taşiaritminin varlığı olarak tanımlanmıştır. Her iki gruptan GDF 15, FGF 23 ve sST2 için biyokimya tüplerine venöz kan örnekleri toplanarak kapsamlı EKO incelemesi yapılmıştır. Klinik özellikler, rutin kan testleri ve ilaçlar elektronik kayıtlardan elde edilmiştir. AHRE grubunun ortalama yaşı 68.89±8.32 yıl (%51 kadın) olarak belirlenmiştir. Bu grupta yaş, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. LA çapı, sol atriyum volüm indeksi (LAVI), interventriküler septum kalınlığı (IVS), sol ventrikül kitle indeksi (LVMI), sistolik pulmoner arter basıncı (sPAB), arka duvar kalınlığı (PW), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVESD), E/é oranı ve sağ atriyum alanı (RA) AHRE grubunda anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır. Septal e', lateral e', triküspit kapağın anüler planda sistolik yer değiştirmesi (TAPSE), TAPSE/sPAB oranı ve glomerüler filtrasyon hızı (GFR) ise bu grupta anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. AHRE grubunda GDF 15 ve sST2 düzeyleri sırasıyla 9.06±28.79 ng/L ve 628.19±1887.58 ng/L iken, kontrol grubunda bu değerler 2.26±4.52 ng/L ve 7.44 ± 10.76 ng/L olarak tespit edilmiştir (p=0.0001). Çoklu regresyon analizi sonucunda GDF 15 (p=0.03) ve sST2 (p=0.0001) AHRE'nin bağımsız öngördürücüleri olarak belirlenmiştir. GDF 15 ve sST2 düzeyleri AHRE grubunda anlamlı şekilde artmış olup, AHRE yükü ile güçlü pozitif korelasyon göstermiştir (sırasıyla r=0.880, p<0.0001; r=0.792, p<0.0001). FGF-23 düzeyi ise kontrol grubunda daha yüksek bulunmasına rağmen AHRE ile anlamlı ilişki göstermemiştir. Sonuç olarak, çalışmamızda GDF 15 ve sST2, AHRE varlığı ve yüküyle ilişkili güçlü biyobelirteçler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Atrial high-rate episodes (AHRE) refer to atrial arrhythmias that meet specific criteria detected by cardiac implantable electronic devices (CIEDs) or wearable rhythm monitoring devices. AHRE has been associated with an increased risk of thromboembolism, heart failure, and cardiovascular mortality. Furthermore, AHRE is considered a precursor to clinical atrial fibrillation (AF). The pathogenesis is thought to involve oxidative stress, inflammatory, and fibrotic changes, leading to atrial remodeling with atrial fibrosis and inflammation. Growth differentiation factor 15 (GDF 15), a member of the transforming growth factor-β (TGF-β) family, plays a critical role in various biological processes such as cell proliferation, differentiation, and apoptozis, and has been independently associated with various cardiovascular phenotypes, including AF. Soluble suppressor of tumorigenicity 2 (sST2), a member of the interleukin-1 (IL-1) receptor family, has been linked to the development of inflammation, oxidative stress, and fibrosis in cardiac tissue. Fibroblast growth factor 23 (FGF 23) activates fibroblast activation by stimulating the TGF-β signaling pathway, leading to fibrosis resulting from abnormal collagen metabolism, such as type I and type III collagen imbalances, which is thought to impact fibrotic changes in the left atrium in AF. The aim of this study is to investigate the relationship between GDF 15, FGF 23, sST2, and echocardiographic (ECHO) findings with the burden of AHRE in patients with detected AHRE. Our study included patients aged 18-80 who presented to Pamukkale University Hospital between May 2024 and December 2024 with a history of dual pacemaker implantation due to complete or high-grade atrioventricular (AV) block and who underwent 24-hour Holter ECG monitoring for suspected arrhythmias. A total of 45 patients with AHRE and 41 individuals without AHRE during follow-up or Holter monitoring were included in the study. AHRE was defined as the presence of an atrial tachyarrhythmia with an atrial rate exceeding 175 bpm lasting at least 5 minutes. Venous blood samples were collected for biochemical analysis of GDF 15, FGF 23, and sST2 from both groups, and comprehensive ECHO examinations were performed. Clinical characteristics, routine blood tests, and medications were obtained from electronic records. The average age of the AHRE group was 68.89±8.32 years (51% female). Age, hypertension, and coronary artery disease were significantly higher in the AHRE group. Left atrial diameter (LA), left atrial volume index (LAVI), interventricular septum thickness (IVS), left ventricular mass index (LVMI), systolic pulmonary artery pressure (sPAB), posterior wall thickness (PW), left ventricular end-systolic diameter (LVESD), E/é ratio, and right atrial area (RA) were significantly higher in the AHRE group. Septal e', lateral e', tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), TAPSE/sPAB ratio, and glomerular filtration rate (GFR) were significantly lower in the AHRE group. In the AHRE group, GDF 15 and sST2 levels were found to be 9.06±28.79 ng/L and 628.19±1887.58 ng/L, respectively, while in the control group, they were 2.26±4.52 ng/L and 7.44 ± 10.76 ng/L (p=0.0001). Multiple regression analysis identified GDF 15 (p=0.03) and sST2 (p=0.0001) as independent predictors of AHRE. The levels of GDF-15 and sST2 were significantly elevated in the AHRE group and showed a strong positive correlation with the burden of AHRE (r=0.880, p<0.0001; r=0.792, p<0.0001, respectively). Although FGF 23 levels were higher in the control group, it did not show a significant relationship with AHRE. In conclusion, GDF 15 and sST2 emerged as strong biomarkers associated with the presence and burden of AHRE in our study.