Odysseia ve Beowulf destanlarındaki kahramanlık kavramı bağlamında erkek kadın rolleri
The roles of 'men' and 'women' within the context of heroism in epics the Odyssey and Beowulf
- Tez No: 663385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KARA, PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Ancient Linguistics and Cultures, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Batı Edebiyatı'nda destan türünün en yaygın konularından biri erkek kahramanların serüvenleri, başarıları ve cesaretleri olmuştur. Kadınlar ise çoğu zaman bu kahramanlık sahnesine dahil edilmeyip, kahramanların gölgesinde kalan figürler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Ancak destanlara daha yakından bakıldığında, kahramanların şöhretlerini borçlu olduğu bilge kadınlar, yol gösteren koruyucu tanrıçalar, kendini feda eden veya kurban edilen kadınlar olduğu görülür. Bununla birlikte doğrudan kadın olarak betimlenen veya kadınlaştırılan düşmanların yenilgiye uğratılması da kahramanlık idealine dolaylı olarak katkı sağlamaktadır. Bu açıdan erkek kahramanlığının kurulumunda kadınların işlevselliğini yeni bir pencereden değerlendirmek gerekir. Bu tez çalışması, Odysseia ve Beowulf destanlarındaki kadın figürlerin izini sürerek onları görünür hale getirmeyi ve Odysseus ile Beowulf'un başarılarında kadınlara düşen payı ortaya koymayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most frequent topics in epic poetry in Western Literature includes the concepts of adventure, success and courage of male heroes. Women, on the other hand, were generally excluded from the heroic quest and were represented as back figures overshadowed by heroes. However, a closer look at epic poetry obviously shows that there are lots of wise women mentors, guiding and protecting goddesses, self-sacrificing or sacrificed women to whom heroes owe so much for their reputation. Additionally, the defeat of female or feminized enemies also contributes to the ideal male heroism. In this respect, it becomes necessary to reevaluate women's role and function in the construction of heroism from a new perspective. Through tracking the female figures, who were left behind the heroes in epics The Odyssey and Beowulf, this thesis aims to make women visible and reveal their share in the success stories of Odysseus and Beowulf.