Relationship between sensory perception, proprioception of foot and ankle and balance among athletic and non-athletic healthy subjects
Atletik ve atletik olmayan sağlıklı denekler arasında duyusal algı, ayak ve ayak bileği propriyosepsiyonu ve denge arasındaki ilişki
- Tez No: 663409
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Egzersiz, tedavi programlarına multidisipliner eklemelerden biri olarak kabul edilir ve birçok bozulmuş fiziksel fonksiyonun iyileştirilmesi için çok sayıda tedavi kılavuzunda önerilmektedir. Ağrı algısının çeşitli süreçlere duyarlı olduğu bilinmektedir, bu nedenle ağrının miktarı ve doğası yalnızca zararlı girdinin kendisi tarafından yönlendirilmez, ancak psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve fiziksel nedenlerden etkilenebilir. Propriosepsiyon, bilinçli kas duyusuna, postüral dengeye ve eklem stabilitesine katkıda bulunan duyusal geri bildirimdir ve ciltte, kaslarda, tendonlarda, bağlarda ve eklem kapsüllerinde bulunan propriyoseptörler aracılığıyla gerçekleştirilir. Denge, statik olarak minimum hareketle bir destek tabanını koruma yeteneği ve dinamik olarak sabit bir pozisyonu korurken bir görevi yerine getirme yeteneği olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı genç denekler arasında düzenli egzersiz yapmanın ağrı algısını, propriyosepsiyonu ve dengeyi nasıl etkileyebileceğini belirlemek ve bu faktörler arasındaki ilişkinin doğasını belirlemektir. Bu çalışmaya 42 sağlıklı katılımcı dahil edildi (21 sporcu ve 21 sporcu olmayan). Ağrı eşiği ve ağrı tolerans derecelendirmelerinin değerlendirilmesi için bir algometre (push-pull bazal dolorimetre 66LB / 30KG) kullanıldı, propriosepsiyon yeniden konumlandırma doğruluğu, birinci, beşinci metatarsallar ve ayak bileği eklemleri için aktif açı üreme testi (AART) ile ölçüldü ve dinamik denge, yıldız sapma dengesi testi (SEBT) ile değerlendirilirken, statik denge tek ayak ayakta testi (SLST) ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Exercise is considered as one of the multidisciplinary additions to treatment programs, and it is recommended in the guidelines of many treatment protocols for the improvement of many impaired physical functions. Pain perception is known to be sensitive to various processes, therefore the amount and nature of the pain are not exclusively driven by the noxious input itself, but it can be influenced by psychological, mental, physiological and physical reasons. Proprioception is the feedback that is driven from sensation and recognization of external features and contributes to conscious muscle sensation, postural equilibrium, and joint stability. While balance can be defined statically as the ability to maintain a base of support with minimal movement and dynamically as the ability to perform a task while maintaining a stable position. The purpose of this study is to determine how can regular exercising affect pain perception, proprioception, and balance among healthy young subjects and to identify the nature of the correlation between those factors. 42 healthy participants were included in this study (21 athletes and 21 non-athletes). An algometer (push-pull baseline dolorimeter 66LB/30KG) was used for the evaluation of pain threshold and pain tolerance ratings, for proprioception repositioning accuracy was quantified through the active angle reproduction test (AART) for first, fifth metatarsals and ankle joints, and the dynamic balance was assessed by star excursion balance test (SEBT), while static balance tested by a single-leg standing test (SLST).