Meat eating culture and sexism in diyarbakir
Diyarbakır'da et yeme kültürü ve cinsiyetçilik
  1. Tez No: 663408
  2. Yazar: ROTİNDA ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Anthropology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır'da yaşayan insanların et tüketimi ve et tüketiminin cinsiyetçilikle olan ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. İnsanların besin seçimini etkileyen coğrafya ve iklim faktörleri, toplumsal ritüellerin bireyler için ne ifade ettiği, sofra kültürünün nasıl olduğu, besin seçimine ve özellikle ete toplumsal cinsiyet bağlamında bakış açılarının ne olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmacı, katılımcılarla derinlemesine mülakat yöntemiyle görüşmeler yapmış, bu görüşmeler dışında 2018-2019 yılları arasında Diyarbakır'a gitmiş ve bu gözlemleri de çalışmada kullanmıştır. Bu çalışmada 25-60 yaş aralığında 17 katılımcı ile görüşmeler yapılmış ve sofra kültürleri, beslenme alışkanlıkları, ev içi iş bölümü ve et tüketiminin toplumsal anlamları üzerine konuşulmuştur. Çalışmanın sonucunda Diyarbakır'ın mutfak kültürünün oluşmasında iklimin, coğrafyanın, toplumsal ve dini ritüellerin etkisinin temel olduğu, et tüketiminin mutfak kültürünün temel parçası olduğu, erkin ve et tüketiminin iç içe geçtiği, dolayısıyla et tüketiminin toplumsal cinsiyet ilişkileri ile bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir. Et tüketiminin cinsiyetçilikle ilişkisi derinlemesine mülakatlarla anlaşılmaya çalışıldıktan sonra insanların et tüketimini azaltmasının iki temel gerekçesi olduğu gözlemlenmiştir. Birincisi, yüksek et tüketiminin sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğinin düşünülmesidir. İkincisi ise erkeklerin evde olup olmamasının et tüketimini etkilemesidir. Bu sonuçlar da et tüketimi ve cinsiyetçiliğin arasında bir ilişki kurulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to examine the relationship between meat consumption and sexism of people living in Diyarbakır. Geography and climate factors that affect people's food choices, what social rituals mean for individuals, how the table culture is, what are the perspectives of food selection and especially meat in the context of gender are tried to be understood. The researcher made interviews with the participants using the method of in-depth interviews, apart from these interviews, researcher went to Diyarbakır between 2018-2019 and used these observations in the study. In this study, 17 participants between the ages of 25-60 were interviewed and discussed about table cultures, eating habits, domestic division of labor and social meanings of meat consumption. As a result of the study, it has been observed that the effect of climate, geography, social and religious rituals are fundamental in the formation of Diyarbakır's culinary culture, meat consumption is the main part of the cuisine culture, power and meat consumption are intertwined, so meat consumption is linked to gender relations. After trying to understand the relationship between meat consumption and sexism through in-depth interviews, it has been observed that there are two main reasons why people reduce meat consumption. The first is that high meat consumption is thought to negatively affect their health. The second is whether or not men are at home affects meat consumption. These results show that a relationship can be established between meat consumption and sexism.