Rainwater harvesting analysis for Northern Cyprus
Kuzey Kıbrıs için yağmur suyu hasadı analizi
- Tez No: 663422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERTUĞ AKINTUĞ, PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yağmur suyu hasadı, yağmur suyununu toplayan, depolayan ve yeniden kullanan sürdürülebilir su kaynakları yönetimi tekniğidir. Bu çalışma, maksimum finansal faydayı elde etmek için şebeke ağından temin edilen su maliyetini, atık su maliyetini ve yağmur suyu depolama tankı maliyetini en aza indirmeyi hedefleyen bir yağmur suyu hasat sisteminin optimum yağmur suyu depolama tankı boyutunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için bir doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Doğrusal programlama modeli girdi olarak günlük yağış verilerini, evin çatısındaki yağmur suyu toplanan alanını, kişi başına düşen su tüketimini, evde yaşayanların sayısını, birim su maliyetini, birim atık su maliyetini, yağmur suyu depolama tankının birim maliyetini ve faiz oranını dikkate almaktadır. Bu model, Doğu Akdeniz'de bulunan yarı kurak iklime sahip Kuzey Kıbrıs'taki 33 çalışma sahasında uygulanmıştır. Sonuçlar, yağmur suyu hasat sistemi yatırımının, çalışma alanının üçte birinde finansal olarak uygun olduğunu göstermektedir. Çalışma sahalarındaki optimum yağmur suyu depolama tank boyutları 1,6 m3 ile 3,2 m3 arasında hesaplanmıştır. Bu çalışmada mali fayda ve yağmur suyu depolama tank boyutunun ev sakinlerinin sayısına, toplama alanına, faiz oranına, kişi başına düşen günlük ortalama su tüketimine ve yağmur suyu depolama tankı birim maliyetine duyarlılığı ayrıca analiz edilmiştir. Duyarlılık analizi sonuçları, doğrusal programlama modelinde doğru parametrelerin kullanılmasının gerekli olduğunu çünkü parametrelerdeki değişikliğin optimum yağmur suyu depolama tankı boyutunu ve yağmur suyu hasat sisteminin net finansal faydasını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Çevre açısından, Girne, Mağusa, İskele ve Lefke'de eğer yağmur suyu hasat sistemleri uygulanırsa Türkiye – Kuzey Kıbrıs Su Temin Projesinden kaynaklanan yıllık toplam 444 ton CO2 eşdeğer emisyonu, yaklaşık 150.000 TL toplam yıllık sosyal karbon maliyeti ve 640.000 TL toplam yıllık elektrik enerjisi üretim maliyetinin önlenebileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rainwater harvesting is a sustainable water resources management technique to harvest, store and reuse rainwater through rainwater harvesting systems (RWHSs). This study aims to determine the optimum rainwater storage (RWS) tank size of a RWHS to minimize the cost of water supplied from the utility network, wastewater cost and the RWS tank cost to attain the maximum financial benefit and analyze the rainwater harvesting potential for Northern Cyprus. A Linear Programming (LP) model is developed to achieve this aim. The LP model considers the daily precipitation data, the collector area at the roof of the building, the water consumption per capita, the number of residents, the unit water cost, the unit wastewater cost, the unit cost of the RWS tank and the discount rate as inputs. This model is applied to 33 case study locations (CSLs) selected from semi-arid Northern Cyprus, Cyprus Island, Eastern Mediterranean. Results show that the RWHS investment is financially feasible for almost one-third of the CSLs investigated. The optimum RWS tank sizes at the CSLs are calculated to range from 1.6 m3 to 3.2 m3. The financial benefit and the RWS tank size's sensitivity to the number of residents, the collector area, the discount rate, the daily average water consumption per capita and the RWS tank unit cost are further analyzed. Sensitivity analysis results show that the utilization of accurate parameters in the LP model is necessary because the change in the parameters affects the optimum RWS tank size and the net financial benefit of the RWHS considerably. From the environmental point of view, a total annual CO2 equivalent emission of 444 ton/year, a total annual social carbon cost of nearly 150,000 TL/year (i.e., $18,750/year) and a total annual electrical energy generation cost of 640,000 TL/year (i.e., $80,000/year), resulting from Turkey – Northern Cyprus Water Supply Project, can be avoided if RWHSs are implemented at Girne, Mağusa, İskele and Lefke.