Effects of brand priming on sustainable consumption attitudes and behaviors
Marka ilkinlemesinin sürdürülebilir tüketim tutum ve davranışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 663423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CARTER ADAM MANDRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Sürdürülebilir tüketim davranışlarını etkileyen faktörleri inceleyen araştırmalar; bireylerin karakterleri, değer oryantasyonları ve demografikleri gibi kalıcı faktörleri incelemeye eğilim göstermektedir. Bunun sonucunda, sürdürülebilir davranışı destekleyen ya da kısıtlayan, anlık ve duruma bağlı olarak gelişen etkenlerle ilgili olarak çok araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden, mevcut çalışma marka hazırlamanın bireylerin sürdürülebilir tüketim tutum ve davranışlarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Hazırlama teorisi bilinçsiz bir şekilde maruz kalınan uyarıcı sonrasında bireyin davranışlarının nasıl etkilendiğini tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu kapsamda marka hazırlama, bir markaya maruz kalmanın kişinin tutum ve davranışının nasıl değiştiğiyle ilgilenmektedir. Marka hazırlama teorisinin çeşitli tüketim davranışları üzerindeki etkisi önceden çalışılmış fakat bu yöntem daha önce sürdürülebilir tüketici tutum ve davranışlarının etkisini araştırmak için kullanılmamıştır. Mevcut çalışma bu eksikliği iki deney ile gidermeyi amaçlamaktadır. İlk deney katılımcıların lüks marka konseptine maruz kalarak materyalist değerlerin aktif olup olmayacağı ve bunun sürdürülebilir tutum ve davranışlarına olan etkisini gözlemlemektedir. İkinci deney sürdürülebilir olarak konumlandırılmış marka bilgisine maruz kalmanın özgecil değerleri aktif hale getirip getirmediği ve sürdürülebilir tutum ve davranışlarının nasıl değiştiğini gözlemlemektedir. İlk deneyin bulguları, lüks markaya maruz kalmanın materyalist değerleri harekete geçirdiğini göstermiş ve bunun sonucunda insanların sürdürülebilir tüketim tutum ve davranışlarının azaldığını ortaya koymuştur. İkinci deneyin sonuçları ise sürdürülebilir olarak konumlandırılan bir markanın özgecil değerleri harekete geçirebildiğini ortaya koyarak sürdürülebilir tüketim tutum ve davranışlarında artışa yol açtığını göstermiştir. Bu bulguların teori ve pratiğe yansımaları, gelecekte araştırmacılar için yönlendirmeleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on factors affecting sustainable consumption tends to focus on enduring factors like personality traits, value orientations, and demographics. Little research has examined situational factors, such as marketing stimuli, which may promote or inhibit sustainable consumption. The present research attempts to understand how brand priming affects sustainable consumption attitudes and behaviors. Priming is a term that describes how a given unconscious stimulus affects subsequent psychological states and behaviors, such as decision-making. Within this scope, brand priming deals with how mere exposure to a brand can elicit behavioral changes and attitudes in response to the brand exposure. Effects of brand priming on various consumption behaviors have been examined; however, there is no research examining the effects of brand priming on sustainable consumer attitudes and behaviors. This research attempts to fill this gap by conducting two experiments. In the first experiment, subjects were primed with a luxury brand concept to test whether materialistic values could be activated and, in turn, affect sustainable consumption attitudes and behaviors. In the second experiment, subjects were primed with a sustainability positioned brand information to test whether altruistic values could be activated and, in turn, affect sustainable consumption attitudes and behaviors. The first experiment demonstrated that priming with luxury brands activated materialistic values, which decreased sustainable consumption attitudes and behaviors. The second experiment demonstrated that priming with a sustainability positioned brand concept activated altruistic values, which increased sustainable consumption attitudes and behaviors. Implications of these results for theory and practice, as well directions for future research are discussed.