Sustainable stormwater management: case study for METU Northern Cyprus Campus and the Town of Guzelyurt
Sürdürülebilir yağmursuyu yönetimi: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu ve Güzelyurt Kasabası örnek incelemesi
- Tez No: 924245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERTUĞ AKINTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, hızlı kentleşme ve iklim değişikliğinin geleneksel yağmursuyu drenaj sistemlerinde ortaya çıkardığı ve genellikle aşırı taşkınlara ve buna bağlı hasarlara yol açan zorlukları ele almaktadır. Alternatif olarak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde düşük etkili gelişme (LID) uygulamalarını içeren sürdürülebilir bir kentsel yağmursuyu drenaj sistemi uygulanmaktadır. LID uygulamaları biyolojik- tutma havzalarını, geçirgen kaldırımları ve yağmur suyu toplama sistemlerini içerir. Araştırma bulguları, sırasıyla %96,42 ve %92,85'te gözlenen maksimum azalmalarla, hem akış hacminde hem de en yüksek deşarj değerinde önemli azalmalar olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kirleticilerde %65'lik kayda değer bir azalma sağlanmıştır. LID uygulamalarıyla ilişkili çevresel maliyetleri değerlendirmek için yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) yapılır. Sonuçlar, yağmur suyu toplama sisteminin en düşük çevresel etkiyi sergilediğini, ardından biyolojik-tutma sistemi ve geçirgen kaplama sisteminin geldiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Güzelyurt kasabasında LID stratejilerinin uygulanması, yağmur suyu drenaj sisteminin 40 mm/saat'e kadar olan yağış yoğunluklarıyla başa çıkma kapasitesini geliştirirken, akış hacmini ve pik deşarjları azaltmadaki etkinliğini göstermektedir. Güzelyurt'ta LID çözümleri ile geleneksel taşkın azaltma yaklaşımı arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır ve LCA, LID çözümlerinin geleneksel yöntemden daha yüksek çevresel etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Son olarak, ekonomik bir analiz, Güzelyurt kasabasında LID çözümlerinin uygulanmasının, 1.683.208 TL (71.322 USD) olan geleneksel yaklaşıma kıyasla yaklaşık üç kat daha fazla maliyete 4.712.104 TL (206.229 USD) neden olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the challenges posed by rapid urbanization and climate change on traditional piped drainage systems, which often lead to pluvial flooding and associated damages. As an alternative, a sustainable urban drainage system incorporating low impact development (LID) practices is implemented at the Middle East Technical University, Northern Cyprus Campus. The LID practices include bio-retention basins, permeable pavements, and rainwater harvesting systems. The research findings demonstrate significant reductions in both runoff volume and peak discharge, with the maximum reductions observed at 96.42% and 92.85%, respectively. Moreover, a notable reduction of 65% in pollutants is achieved. Life cycle assessment (LCA) is conducted to evaluate the environmental costs associated with the LID practices. Results reveal that the rainwater harvesting system exhibits the lowest environmental impact, followed by the bio-retention system and permeable pavement system. Furthermore, the implementation of LID strategies in Guzelyurt Town demonstrates their efficacy in reducing runoff volume and peak discharges while enhancing the stormwater drainage system's capacity to handle rainfall intensities of up to 40 mm/hr. A comparative analysis is conducted between LID solutions and a traditional approach for flood mitigation in Guzelyurt, with the LCA indicating that LID solutions have a higher environmental impact than the traditional method. Finally, an economic analysis reveals that implementing LID solutions in Guzelyurt catchment incurs approximately three times higher costs which was 4,712,104 TL (206,229 USD) compared to the traditional approach which was 1,683,208 TL (71,322 USD).