Retrograd intrarenal cerrahide üreteral giriş kılıfı kullanımının böbrek hasarına etkisi
The effect of ureteral access sheath use on kidney damage in retrograde intrarenal surgery
  1. Tez No: 663429
  2. Yazar: EMRAH KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN İRKILATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Böbrek taşı sebebi ile Retrograd İntrarenal Cerrahi (RİRC) yapılan hastalarda Üreteral Akses Kılıf (ÜAK) kullanım tercihinin cerrahi sonrası erken dönem böbrek hasarı oluşumuna etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'mizde 1 Ocak 2018-1 Haziran 2018 tarihleri arasında böbrek taşı sebebi ile RİRC operasyonu planlanmış 60 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu dâhil edilmiştir. 60 hastalık çalışma grubu; ÜAK kullanılan 30 hasta ve ÜAK kullanılmayan 30 hasta şeklinde 2 gruba ayrıldı. Her hastada preoperatif ve postoperatif 24.saatte kanda BUN ve kreatinin ile preoperatif idrarda KIM-1 (Kidney İnjury Molecule-1), NGAL (Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin), kreatinin değerleriyle postoperatif 4.saatte ve postoperatif 24.saatte KIM-1, NGAL ve kreatinin değerleri çalışıldı. Sağlıklı ve üriner sistem taş hastalığı olmayan kontrol grubunda ise bir kez aynı biyobelirteçler değerlendirildi. Alınan idrar örnekleri analize kadar -80°C'de saklandı. Takiben 6 ay içinde Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle KIM-1 ve NGAL ölçümü yapıldı. Ayrıca hasta grubunda preoperatif, postoperatif 4.saat ve postoperatif 24.saatte Jaffe yöntemiyle idrar kreatinin değerlerine bakıldı. İstatistiksel olarak verilerin hesaplanmasında Shapiro-Wilk testi, Kolmogorov-Smirnov testi, Bağımlı Örneklem T testi (Paired T testi), Wilcoxon testi, Student T testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: ÜAK kullanılan grupta preop KIM-1 ve NGAL değerleri ile postoperatif 24.saat KIM-1 ve NGAL değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of Ureteral Access Sheath (UAS) usage preference on early renal injury in patients undergoing Retrograde Intrarenal Surgery (RIRS) due to kidney stones. Materials and Methods: Between January 1, 2018 and June 1, 2018, a total of 90 persons comprising 60 patients and 30 healthy controls were included the study which held in the Department of Urology, Health Sciences University Samsun Training and Research Hospital. Study group was divided into 2 groupsas 30 patients with UAS and 30 patients without UAS. The following parameters were obtained for each patient: BUN and creatinine in blood at the preoperative and postoperative 24 hours, KIM-1 (Kidney Injury Molecule-1), NGAL (Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin), creatinine values in the preoperative urine and KIM-1 at the 4th hour postoperatively and at the 24th hour postoperatively. In controls who are free of urinary system stone disease, the same biomarkers were evaluated once. Collected urine samples were stored at -80 ° C until analysis. During following 6 months, KIM-1 and NGAL measurements were made by Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. In addition, urine creatinine values were measured using the Jaffe method at the preoperative, postoperative 4th hour and postoperative 24th hour in study group. Shapiro-Wilk test, Kolmogorov-Smirnov test, Dependent Sample T test (Paired T test), Wilcoxon test, Student T test and Mann Whitney U test were used to evaluate the data statistically. Results: No significant difference between preoperative KIM-1 and NGAL and postoperative 24th hour KIM-1 and NGAL values was noted in patients UAS was used (p> 0,05).