Preoperatif double j stent uygulamasının retrograd intrarenal cerrahi başarısına ve komplikasyonlarına etkisi
The impact of preoperative double j stenting on success and complications of retrograde intrarenal surgery
  1. Tez No: 491717
  2. Yazar: TOLGA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÇAĞRI ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Preoperatif D-J Stent Uygulamasının RIRS Başarı ve Komplikasyonlarına Etkisi Giriş: Preoperatif D-J kateterizasyonun Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) başarı ve komplikasyonlarına etkilerini incelemek için randomize, kontrollü ve prospektif bir çalışma planlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 110 hasta dahil edildi. 55 hasta Grup I' e randomize edildi ve RIRS işlemi preoperatif D-J kateterizasyon sonrasında uygulandı. 55 hasta ise Grup II' ye randomize edildi ve RIRS işlemi ilk seansta, öncesinde D-J kateterizasyon yapılmadan uygulandı. Başarı, postoperatif 1. gün DÜSG ve USG ile ve postoperatif 1. ay BT ile değerlendirildi. 3 mm ve altındaki rezidü varlığı taşsızlık olarak kabul edildi. İntraoperatif komplikasyonlar modifiye Satava sınıflama sistemine göre postoperatif komplikasyonlar ise modifiye Clavien sınıflama sistemine göre değerlendirildi. Operasyon sırasındaki üreteral yaralanmalar“Üreteral Yaralanmaların Endoskopik Sınıflamasına”göre sınıflandırıldı. Bulgular: D-J' li hastalarda ilk taşsızlık oranı (postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Impact of Preoperative D-J stenting on Success and Complications of RIRS Introduction: A randomized, controlled and prospective study was planned to investigate the impact of preoperative D-J stenting on success and complications of RIRS. Materials and Methods: We randomized total 110 patients into two groups. At the group I, RIRS was performed after preoperative D-J stenting. At the group II, RIRS was performed without prestenting. Initial success was evaluated with KUB and USG on the first day of surgery and final success was evaluated with CT on the first month of surgery. Stone-free defined as clinically insignificant residual stones less than 3 mm on imaging. Complications were classified intraoperatively with modified Satava classification system and postoperatively with modified Clavien classification system. Ureteral injuries after RIRS were assessed visually and classified with“Ureteral Wall Injury Endoscopic Classification”. Results: Initial success (postop. 1. day) was found significantly higher in group I than group II(85,5% vs.