Giriş kılıfı kullanılmadan retrograd intrarenal cerrahi planlanan erişkin hastalarda pasif dilatasyon gerekliliğini etkileyen faktörler: Üreter çapı önemli mi? Retrospektif çalışma
Factors affecting the need for passive dilation in adult patients planned for retrograde intrarenal surgery without the use of accesssheath: Is ureteral diameter important? Retrospective study
- Tez No: 847884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAYGISIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Retrograd intrarenal cerrahi (RİRS) öncesi çift j (JJ) stent ile pasif dilatasyon uygulaması rutin olarak uygulanması önerilmemekle birlikte erişkin hastaların yaklaşık %10'unda ihtiyaç olduğu bildirilmiştir. Bu durumda %10 hastada rutin pasif dilatasyon yapılmayan ve genel anestezi altında RİRS planlanan hastada litotripsi uygulanamadan JJ stent takılarak işlemin sonlanmasına neden olur. Erişkinde lokal anestezi altında JJ stent takılabilmesi bu hasta grubunda fazladan genel anestezi almasını gerektirecektir. Bu nedenle pasif dilatasyon gereken hastaların işlem öncesi öngörülmesi önemlidir. Bu çalışmadaki amacımız hastalardaki pasif dilatasyon ihtiyacını öngörmektir. H1 hipotez: İşlem öncesi çekilen kontrastsız bilgisayarlı tomografi (NKBT)'de üreter çapı küçük ölçülen üreterorenal ünitelerde pasif dilatasyon ihtiyacı fazladır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada 02.09.2010 ile 30.10.2022 tarihleri arasında kliniğimizde RİRS yapılan 1610 hasta verileri retrospektif değerlendirildi. Vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Dışlama kriterleri sağlandıktan sonra pasif dilatasyon yapılan 52 hasta çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet benzer pasif dilatasyon uygulanmayan 52 hastadan kontrol grubu oluşturuldu. Bilgisayarlı tomografide üreter çapları 3 farklı odaktan ölçüldü. Üreterleri NKBT'de ölçülemeyen hastalar üreter çapı ölçülemeyen olarak değerlendirildi. Gruplar demografik özellikler, taş özellikleri, proksimal, orta ve distal üreter çap ölçümleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Pasif dilatasyon grubu ile kontrol grubu arasında yaş, taraf, VKİ ve preoperatif SWL uygulanması açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been reported that passive dilation with a double j (JJ) stent before retrograde intrarenal surgery (RIRS) is needed in approximately 10% of patients although it is not recommended routinely. In that 10% of cases, whom RIRS is planned under general anesthesia and routine passive dilatation is not performed, the procedure results as termination with inserting a JJ stent before lithotripsy. JJ stent can be inserted under local anesthesia in adults but in those situations cases will require additional general anesthesia. Therefore, it is important to predict patients who require passive dilation before the procedure. Our aim in this study is to predict the requirement of passive dilatation in patients. H1 hypothesis: The need for passive dilatation is high in ureterorenal units whose ureteral diameter is measured to be small in the non-contrast computed tomography (NCCT) taken before the procedure. Materials-Methods: In this study, the data of 1610 patients who underwent RIRS in our clinic between 02.09.2010 and 30.10.2022 were evaluated retrospectively. This study planned as a case-control study. In this study 52 patients were included who underwent passive dilation after exclusion criteria was met. A control group was created from 52 patients of similar age and gender who did not undergo passive dilatation. Ureter diameters were measured from 3 different centers on computed tomography. Patients whose ureters could not be measured on NCCT were considered as patients with unmeasurable ureter diameter. The groups were compared according to demographics, stone characteristics and number of the SWL application performed. Proximal, middle and distal ureter diameter measurements were compared. Results: There was no difference between the passive dilation and control groups in terms of age, side, BMI and preoperative SWL application.