Kronik hastalığı olan erişkinlerde influenza aşı farkındalığı ve bağışıklaması
Influenza vaccine awareness and immunization in adults with chronic disease
- Tez No: 663453
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Aşılama, insan sağlığını korumada ve bulaşıcı hastalıkları önlemede en güvenli, en etkili ve en düşük maliyetli bir koruyucu sağlık hizmetidir. Toplumun sağlığını korumada hayati önem taşımakta olan aşılamalar genellikle çocukluk çağında başarı ile sürdürülürken erişkin dönemde yeterli oranda talep görmemektedir. Grip; virüs nedenli, kliniğinde ateş, öksürük ve miyalji görülen, akut seyreden ve bulaşıcı karakterli bir solunum yolu enfeksiyonudur. Her yaşta insanı etkilemesi ve kendi kendini sınırlamasının yanında epidemilere ve pandemilere yol açabilen, risk gruplarındaki hastalarda morbidite ve mortalite oranlarını arttıran bir hastalıktır. Gripten korunmanın bilinen en etkin yolu aşıdır. DSÖ'nün belirttiği bağışıklama hedeflerine ulaşabilmek için erişkin hastaların aşılar konusunda bilgili ve aşı yaptırma noktasında istekli olması gerekmektedir. Amaç: Çalışmanın amacı; kronik hastalık tanısı mevcut erişkinlerin influenza (grip) aşısı bağışıklama oranlarının ve aşı ile ilgili farkındalıklarının araştırılmasıdır. Böylece risk grubunda olan kronik hastalardaki yanlış ya da eksik bilgilerin saptanabilmesi ve bu hastaların bilinçlendirilmesi amacıyla fikirler sunulması hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışma tek merkezli, tanımlayıcı, prospektif ve kesitsel niteliktedir. Araştırmada (SBÜ) İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar (Güneşli) Eğitim Aile Sağlığı Merkezine 01.10.2020-01.12.2020 tarihleri arasında başvuru yapan, aile hekimliği kaydı bu merkezde olan ve kronik hastalığı bulunan 170 hastaya, tarafımızca oluşturulan sosyodemografik verileri de içeren anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların bilgilendirilmiş sözlü ve yazılı onamları alınmıştır. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, median, minimum, maksimum) yanı sıra Shapiro–Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi , nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare ve Fisher gerçeklik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Vaccination is the safest, most effective and lowest cost preventive health service in protecting human health and preventing infectious diseases. Vaccines, which are of vital importance in protecting the health of the society, are generally successfully maintained in childhood, but are not demanded in adulthood. Flu; it is an acute, contagious respiratory tract infection caused by a virus with fever, cough and myalgia in its clinic. It is a disease that affects people of all ages and can lead to epidemics and pandemics besides self-limiting, and increases morbidity and mortality rates in patients in risk groups. The most effective way to prevent the flu is vaccination. In order to achieve the immunization targets specified by WHO, adult patients must be knowledgeable about vaccines and willing to be vaccinated. Aim: The aim of this study to investigate the influenza (flu) vaccine immunization rates and awareness of the adults with chronic disease diagnosis. Thus, it is aimed to detect incorrect or incomplete information in chronic patients in the risk group and to present ideas in order to raise awareness of these patients. Materials and Methods: The study is single center, descriptive, prospective and cross-sectional. In the study, 170 patients who applied to the SBU Bağcılar (Güneşli) Education Family Health Center between 01.10.2020-01.12.2020, who had family medicine registration at this center and who had chronic diseases, included sociodemographic data created by us. The questionnaire was applied with face to face interview technique. Informed verbal and written consents of the participants were obtained. Statistical analyzes in this study were performed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (Utah, USA) package program. In the evaluation of the data, in addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, minimum, maximum), the distribution of variables was examined with the Shapiro-Wilk normality test, the independent t test for the comparison of the normally distributed variables in binary groups, the chi-square and Fisher reality test for the comparison of qualitative data used.