Nüks/rezidü hipofiz adenomu nedenli reopere olan hastaların 2017 WHO hipofiz adenomlarında yeni sınıflandırma kriterlerine göre tekrar değerlendirilmesi
Reevaluation of patients who reoperated due to nuks/residue pituitary adenoma, according to the new classification criteria in 2017 WHO pituitary adenomas
  1. Tez No: 663493
  2. Yazar: MERVE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİS ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız nüks/rezidü nedenli reopere olan hipofiz adenomlu vakaları 2017 WHO sınıflamasında sınıflandırma kriterlerine dahil edilen transkripsi-yon faktörleri ve monoklonal antikorlar ile tekrar değerlendirerek literatüre Orta Kara-deniz verileri ile katkıda bulunmaktır. Hastalar ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeOcak 2009 ile Kasım 2019 yılları arasında nüks/rezidü nedenli reopere olan 30 hasta çalış-mamıza dahil edilmiştir. Hastaların ilk operasyon ve ikinci operasyon verileri retros-pektif olarak hasta yönetim bilgi sisteminden elde edilmiş ve vakaların patoloji prepa-ratları tekrar değerlendirilerek tip tayini için eksik olduğu belirlenen immunohistokim-yasal boyalar çalışılmış, ki-67 proliferasyon indeksleri, mitoz sayıları ve histopatolo-jikinvazyon durumu değerlendirilerek tanı teyidi/tespiti yapılmıştır. Bulgular: Hastaların %53.3'ü kadın, %46.7'si erkekti. Hastaların ortalama yaşı 43.70±13.41 yıl idi.Kortikotrop adenom (%100) ve somatotrop adenom (%71.4) ka-dınlarda daha yaygın iken,gonadotrop adenom(%68.8) erkeklerde daha yaygın idi. Hastaların %70'inde makroadenom, %23.3'ünde dev adenom, %6.7'sinde mikroade-nom mevcuttu. Çalışma kapsamındaki 16 hasta (%53.3) gonadotrop adenom olarak değerlendirildi. 4 hasta (%13.3) seyrek granüllü somatotrop adenom, 1 hasta (%3.3) yoğun granüllü somatotrop adenom, 2 hasta (%6.6) mammosomatotrop adenom, 3 hasta (%10) yoğun granüllü kortikotrop adenom, 1 hasta (3.3) seyrek granüllü korti-kotrop adenom, 1 hasta (%3.33) yoğun granüllü laktotrop adenom, 2 hasta (%6.6) plu-rihormonal PİT-1 pozitif adenom tanısı aldı. Hastaların ilk operasyon verileri incelen-diğinde 30 hastadan 25'inin (%83.3) ki-67 proliferasyon indeksi ≥ %3 idi ve ikinci operasyon patoloji preparatları değerlendirildiğinde 26 hastanın (%86.7) ki-67 prolife-rasyon indeksi ≥ %3 idi. WHO 2017'de agresif seyretme potansiyeli fazla olan yüksek riskli adenomlar tanımlanmış olup bunlar seyrek granüllü somatotrop adenom, erkek-lerde laktotrop adenom, plurihormonal PİT-1 pozitif adenom,“crooke”hücre adenomu ve sessiz kortikotrop adenomdur.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to reevaluate cases of pituitary adenoma reoperated due to recurrence / residue with transcription factors and monoclonal antibodies included in the classification criteria of the 2017 WHO new classification criteria, and contribute to the literature with the data of the Middle Black Sea. Patients and Methods: Thirty patients who were reopened due to recurrent / residual at OndokuzMayıs University Medical Faculty Hospital between January 2009 and November 2019 were included in our study. The primary operation and second opera-tion data of the patients were retrospectively obtained from the patient management information system and the pathology preparations of the cases were reevaluated and immunohistochemical stains determined to be deficient for typing were studied, Ki-67 proliferation indexes, mitosis numbers and histopathological invasion status were eva-luated and diagnosis was confirmed/determined. Results:%53.3 of the patients were female and %46.7 were male. The mean age of the patients was 43.70±13.41 years. While corticotrope adenoma (%100) and somatotrope adenoma (%71.4) were more common in women, gonadotrope adenoma (%68.8) was more common in men. %70 of the patients had macro adenoma, %23.3 had giant ade-noma, %6.7 had micro adenoma. Sixteen patients (%53.3) included in the study were evaluated as gonadotrope adenoma. 4 patients (13.3%) sparsely granulated somatotro-pe adenoma, 1 patient (%3.3) dense granular somatotrope adenoma, 2 patients (%6.6) mammosomatotrope adenoma, 3 patients (%10) dense granular corticotrope adenoma, 1 patient (%3.3) sparsely granulated corticotrope adenoma, 1 patient (%3.33) dense granular lactotrope adenoma, 2 patients (%6.6) plurihormonal PIT-1 positive adenoma. When the first operation data of the patients were examined, 25 (%83.3) of 30 patients had a ki-67 proliferation index ≥%3, and when the second operation pathology prepa-rations were evaluated, 26 patients (%86.7) had a ki-67 proliferation index ≥%3. In WHO 2017, high-risk adenomas with high potential for aggressive course were defi-ned and these are sparse granular somatotrope adenoma, lactotropeadenoma in men, plurihormonal PIT-1 positive adenoma,“crooke”adenoma and silent corticotrope ade-noma.