Üniversite öğrencilerinin akademik umutsuzluk düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation the academic hopelessness levels of university students according to various variables
- Tez No: 663494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin akademik umutsuzluk düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel ve ilişkisel tarama desenleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ondokuz Mayıs Üniversitesi; Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Ziraat Fakültesinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan farklı sınıf düzeylerindeki 450 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Soykan ve Gökalp (2020) tarafından geliştirilen“Akademik Umutsuzluk Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada toplanan veriler SPSS-17 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin akademik umutsuzluk ve alt boyut düzeylerinin çeşitli değişkenler ile farklılaşma durumunu belirlemek için Bağımsız Örneklem T-testi (İndependent T-testi), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve LSD Testi; ilişkisini betimlemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin akademik umutsuzluk düzeyleri orta seviyede olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin akademik umutsuzluk düzeyleri ile cinsiyet, yaş, fakülte, sınıf kademesi, anne-baba birlikteliği ve akademik başarı ortalaması değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunduğu; sosyo-ekonomik durum, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenleri arasında ise anlamlı farklılıkların bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin akademik umutsuzluk düzeyleri ile yaş ve sınıf kademesi değişkenleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; sosyo-ekonomik durum, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı; akademik başarıları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to examine the academic hopelessness levels of university students according to various variables. Descriptive and relational scanning patterns, which are among the quantitative research methods, were used in the study. The study group of the research was Ondokuz Mayıs University; The Faculty of Education, Faculty of Engineering, Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Health Sciences and Faculty of Agriculture constitute 450 students of different grade levels studying in the 2019-2020 academic year. The research data were obtained using the“Academic Hopelessness Scale”developed by Soykan and Gökalp (2020) and the“Personal Information Form”developed by the researcher. The data collected in the study were analyzed using the SPSS-17 package program. Independent Sample T-test (Independent T-test), One Way Analysis of Variance (ANOVA) and LSD Test to determine students' academic hopelessness and sub-dimension levels with various variables; Pearson Correlation Analysis was used to describe the relationship. According to the results of the study, it was found that the academic hopelessness levels of the students were at a medium level. There are significant differences between students' academic hopelessness levels and variables such as gender, age, faculty, class level, parent togetherness and academic success; It was determined that there were no significant differences between the variables of socio-economic status, number of siblings and order of siblings. It was found that there is a positive and significant relationship between students' academic hopelessness levels and age and grade level variables; There is no significant relationship between the variables of socio-economic status, number of siblings and rank of siblings; It was concluded that there is a negative and statistically significant relationship between their academic achievements.