Psoriasisli hastalarda depresyon, anksiyete ve cinsel işlev bozukluğunun değerlendirilmesi ve hastalık şiddeti, tutulum yerleri ile ilişkileri
Evaluation of depression, anxiety and sexual dysfunction in patients with psoriasis and its association with the severity of the disease and involvement sites of psoriasis
  1. Tez No: 663499
  2. Yazar: YUSUF DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARZU KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Psoriasis; keskin sınırlı, üzerinde sedefi beyaz renkte skuamlar bulunan eritemli papül ve plaklarla karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın gözle görülen en belirgin etkisi deri üzerine olsa da psoriasis psikiyatrik hastalıkları da içeren pek çok komorbidite ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı psoriasis hastalarında depresyon, anksiyete ve cinsel işlev bozukluğunu ve bu parametrelerin hastalığın şiddeti ve tutulum yerleri ile ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmaya katılmayı kabul eden psoriasisli hasta (n=100) ve sağlıklı gönüllülere (n=100) ''yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim düzeyi, çalışma durumu, boy, kilo, sigara, alkol kullanımı ve ek sistemik hastalıkları'' soruldu. Hasta grubuna psoriasis aile öyküsü ve hastalığın süresi soruldu. Hastalığın yaygınlığını ve şiddetini belirlemek için tutulan vücut yüzey alanı (VYA) ve psoriasis alan şiddeti indeksi (PASI) hesaplandı. Psoriasis tipi ve vücudun tutulan bölgeleri not edildi. Katılımcılara; Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI)/Uluslararası Erektil İşlev İndeksi (IIEF) uygulandı. Sosyodemografik olarak iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Hasta grubunda her iki cinsiyette de hastalığın şiddeti ile paralellik gösteren yaşam kalitesinde bozulma gözlendi. Hasta grubunda her iki cinsiyette de hastalığın klinik özelliklerinden ve şiddetinden bağımsız olarak artmış depresyon ve anksiyete riski saptandı. Psoriasisli erkek hastalarda kontrol grubuna göre hastalığın klinik özelliklerinden ve şiddetinden bağımsız olarak artmış cinsel işlev bozukluğu riski olduğu bulundu. Erektil disfonksiyon riskinin sigara, alkol, diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar gibi potansiyel risk faktörlerinden bağımsız olarak arttığı görüldü. Kadın cinsiyette hasta ve kontrol grubu arasında cinsel işlev bozukluğu riski açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Bu çalışma psoriasisin bireylerde yaşam kalitesinde bozulma, depresyon, anksiyete ve cinsel işlev bozukluğu riskini artırdığını göstermektedir. Bu artış çoğu zaman psoriasisin şiddeti, süresi ve tutulum yerleri gibi klinik özellikleri ile paralel olmamaktadır. Çalışmamızın sonuçları psoriasisli hastalarda, hastalığın klinik tutulum yaygınlığı ve şiddetinden bağımsız olarak eşlik edebilecek psikiyatrik hastalıklar ve cinsel yaşamı konusunda hastaların sorgulanması gerektiği, tanı ve tedavi açısından Psikiyatri konsültasyonu istenmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease that is characterized with sharply demarcated erythematous scaly papules and plaques. Although the most obvious effect of the disease is on the skin, psoriasis is associated with many comorbidity including psychiatric disorders. The aim of this study is to investigate depression, anxiety, and sexual dysfunction in patients with psoriasis and its association with the severity of the disease and involvement sites of psoriasis. Patient volunteers (n = 100) and healthy volunteers (n = 100) were enrolled in the study. Both groups were questioned about age, gender, marital status, education and employment status, height, weight, smoking and alcohol use, and systemic disease. The patient group was questioned about family history of psoriasis and duration of the disease. Psoriasis severity was measured by using percentage body surface area (BSA) involvement and psoriasis area severity index (PASI). The type of psoriasis and the affected areas of the body were recorded. All participants completed the Dermatology Life Quality Index (DLQI), Beck Depression Scale (BDI), Beck Anxiety Scale (BAI), Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX), Female Sexual Function Scale (FSFI)/International Erectile Function Index (IIEF). There was no significant difference between the two groups in terms of socio-demographic variables. In the patient group, in both genders impaired quality of life which was parallel to the severity of the disease was observed. An increased risk for depression and anxiety was observed in both genders of the patient group regardless of the clinical features and severity of psoriasis. There was an increased risk for sexual dysfunction regardless of clinical features and severity in male patients with psoriasis compared to the control group. It was shown that the risk of erectile dysfunction increased regardless of the potential risk factors such as smoking, alcohol, diabetes, hypertension and cardiovascular disease. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of sexual dysfunction risk in females. This study shows that psoriasis increases the risk for impaired quality of life, depression, anxiety and sexual dysfunction in individuals. Opposite of what is expected, this risk may be not always asociated with clinical features such as psoriasis severity, duration, and involvement sites. The results of our study show that patients with psoriasis should be questioned about psychiatric diseases and sexual activities that may accompany the disease regardless of the extent and severity of clinical involvement, and the importance of seeking Psychiatric consultation in terms of diagnosis and treatment.