Farklı demografik karakterlere sahip bireylerin enerji tasarrufu ve enerji politikalarına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitude of individuals with different demographic characters towards energy saving and energy policies
  1. Tez No: 663510
  2. Yazar: DUYGU TOKATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN VELİ DÖNDÜREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK ZİYA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artan dünya nüfusuna bağlı olarak enerji talebi de artmaktadır. Küresel enerji talebinin en ucuz çözümü öncelikle enerji tasarrufu yapmakla olacaktır. Bu nedenle son kullanıcıların kullanım alışkanlıklarının belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada Türkiye, Almanya ve Hollanda'da uygulanan anket çalışması ile katılımcıların enerji tasarrufuna ve enerji politikalarına yönelik bakış açıları irdelenmiştir. Anket sonuçları incelendiğinde katılımcıların farklı ülkelerde olmasının belirgin etki ettiği ve ekonomik durumlarının iyi olmasıyla birlikte yalıtımlı binalarda oturan, hanesinde birden çok kişi olanların enerji alanında daha olumlu tutumlara sahip oldukları görülürken, aksi durumlardaki katılımcıların ise yanıtlarının daha kararsız veya olumsuz değiştiği görülmüştür. Devletlerin politikalarının katılımcılara etkisi bulunurken, yaşanılan küresel ısınma ve iklim değişikliği için daha çok eğitim verilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Sonuç olarak enerji kavramının insanların enerji alanında eğitimine ve ekonomik güçlülüğüne, devlet iradesine ve bir arada yaşama bağlı olarak olumlu sonuçlar verebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy demand is also increasing due to the growing world population. The cheapest solution to global energy demand will be primarily to save energy. For this reason, determining the usage habits of end users is of great importance. In this study, Turkey, Germany and the Netherlands implemented the survey participants with the perspectives for energy saving and energy policy were discussed. When the results of the survey are examined, it is observed that the fact that the participants are in different countries have a significant effect and, together with their good economic conditions, those who live in insulated buildings and have more than one person in their household have more positive attitudes in the field of energy, while the answers of the participants in the opposite situations are more unstable or negative. While the policies of states have an impact on participants, more education is needed for global warming and climate change. As a result, it is seen that the energy issue to be more accurate and understandable depends on strong government policies, well-educated people in the field of energy, being economically strong and living and acting together.