Dijital varlık farkındalığı ölçek geliştirme çalışması
Scale development on digital asset awareness
  1. Tez No: 955663
  2. Yazar: BİLGESU RESENEROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ERGÜNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ÖĞÜTÇÜ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi, gündelik yaşamda ve ekonomide dijital varlık olarak adlandırılan yeni bir kavramı ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya hesapları, kripto paralar, çevrimiçi oyun karakterleri ve dijital içerikler gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan bu varlıklar hem bireysel hem de ticari düzeyde önem kazanmaktadır. Bu varlıkların yaygınlaşmasına rağmen, akademik literatürde kavramsal bir çerçeve ve bireylerin bu konudaki farkındalık düzeyini ölçecek araçlar konusunda önemli bir eksiklik bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, dijital varlık farkındalığını ölçmek üzere geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Bu doğrultuda, nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak bir ölçek geliştirme çalışması yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin Ankara ilinde bulunan, farklı demografik özelliklere sahip 573 kişi oluşturmaktadır. Ölçek geliştirme süreci, kapsamlı literatür taraması, madde havuzu oluşturma, uzman görüşü alma, pilot uygulama ve ardından istatistiksel analizleri (içerik ve yapı geçerliliği, güvenirlik testleri) içeren sistematik adımları takip etmiştir. Araştırma sonucunda,“Dijital Varlık Farkındalığı Ölçeği”adıyla, yüksek geçerlilik ve güvenirlik değerlerine sahip, çok boyutlu bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu ölçek, dijital varlıklar alanında gelecekte yapılacak akademik çalışmalara temel oluşturacak, bireylerin ve toplumun bu yeni varlık türüne yönelik algı, tutum ve bilgi düzeylerini ölçmek için standart bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology has introduced a new concept into daily life and the economy, known as digital assets. These assets, which encompass a wide range from social media accounts and cryptocurrencies to online game characters and digital content, are gaining significance at both individual and commercial levels. Despite their increasing prevalence, there is a significant gap in the academic literature regarding a conceptual framework and, notably, a lack of instruments to measure individual awareness of this topic. The primary objective of this study is to develop and validate a reliable scale to measure digital asset awareness. Accordingly, a scale development study was conducted using quantitative research methods. The research sample consists of 573 individuals with diverse demographic backgrounds residing in Ankara, Turkey. The scale development process followed systematic steps, including a comprehensive literature review, item pool generation, expert validation, a pilot study, and subsequent statistical analyses (content and construct validity, reliability tests).As a result of the research, a multi-dimensional measurement tool named the“Digital Asset Awareness Scale”was developed, demonstrating high validity and reliability. This newly developed scale provides a foundational tool for future academic research in the field of digital assets. It offers a standardized instrument to measure the perceptions, attitudes, and knowledge levels of individuals and society concerning this emerging asset class.