Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde boyun ağrısı prevalansı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Assessment of prevalence of neck pain and related factors in nurses working in A university hospital
  1. Tez No: 663529
  2. Yazar: İSMAİL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KİRAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu kesitsel çalışmanın amacı, hemşirelerde sık rastlanan kas iskelet sistemi rahatsızlıklarından biri olan boyun ağrısının farklı klinik ve birimler açısından karşılaştırılması, ergonomik, demografik ve psikolojik faktörlerin boyun ağrısı üzerindeki olası ilişkilerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun 22.01.2020 tarihli 20-1.1T/ 46 sayılı kararı ile etik kurul onayı alınmıştır. Şubat 2020-Temmuz 2020 arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesindeki Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, İç hastalıkları, Anestezi, Göğüs Hastalıkları bölümlerinin servis, poliklinik ve yoğun bakımdaki 124 kadın hemşire çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar SF-36 anketi ve VAS (Vizüel Ağrı Skalası) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this cross-sectional study is to compare neck pain, which is one of the most common musculoskeletal disorders in nurses, in terms of different clinics and units, and to investigate the possible relationships of ergonomic, demographic and psychological factors on neck pain. Materials and method: Study approval was obtained from Ege University Faculty of Medical Ethics Committee on 22.01.2020 and with decision number 20-1.1T / 46. 124. Female nurses working in wards, outpatient clinics and intensive care units were included in this study. Study was carried out between February- July 2020 on nurses working in Physical Medicine and Rehabilitation, Gynecology and Obstetrics, Neurosurgery, Ear Nose and Throat Diseases, Neurology, Internal Medicine, Anesthesiology, Pulmonology departments of our University Hospital were included. Patients were evaluated with Short form 36 (SF-36) questionnaire and Visual Analog Scale (VAS).