Düzce Tıp Fakültesi Eğitim ve araştırma hastanesi'nde gündüz ve vardiyalı görev yapan hemşirelerde ortaya çıkan sağlık sorunlarının incelenmesi
Investigation of health problems of nurses who work daytime and shiftwork in Duzce University Hospital
- Tez No: 412766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hemşirelik özveri, sabır ve fiziksel dayanıklılık gerektiren bir meslektir. Hemşireler hastalara daha fazla faydalı olabilmek için kendi fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumak durumundadırlar. Bu araştırma Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi hemşirelerinin yaşam alışkanlıklarını, sağlık sorunlarını ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. 2013 yılında araştırma hastanesinde araştırmayı kabul eden 154 hemşireye anket ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanmıştır. Çalışma biçimine göre sürekli gündüz %24, nöbet, gündüz çalışan %76 hemşire vardır. Sigara içen 41 (%26.6) hemşire vardır. Bu hemşirelerin yaklaşık yarısı (%53.7) nöbette sigara kullanımının arttığını söylemektedir. Hemşirelerin %75.3'ü egzersiz yapmamakta, %61.7'si öğün atlayarak beslenmekte, %74'ü düzensiz uyku uyumakta, %50.6'sı uykuya dalmakta zorluk yaşamaktadır. %20.1'inin kronik bir hastalığı olduğu ve bunların %83.9'u işteki verimliliği etkilediğini söylemektedir. Ayrıca çalışma biçimi ile yaş, cinsiyet, çocuk sahibi olma, beslenme düzeni, fiziksel aktivite ve uyku düzeni arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. KSE'de bulunan 9 alt ölçek ve ek maddelerden en yüksek puan ortalamasına sahip olan ruhsal belirtiler sırasıyla; obsesif kompulsif bozukluk (1.03± 0.69), paranoid düşünce (1.01 ± 0.79) ve hostilite (0.87 ± 0.71) olup, bu puanlar orta düzeye daha yakın bulunmuştur. En düşük puan ortalaması olan ruhsal belirti ise fobik anksiyetedir (0.30 ± 0.40). Global indekslerden; rahatsızlık ciddiyeti indeksi (0.13 ± 0.10) ve semptom rahatsızlık indeksi (0.29 ± 0.09) puan ortalamaları düşük, belirti toplam indeksi (23.05 ± 11.96) puanı orta düzeydedir. Araştırmada en sık rastlanan sağlık sorunları yorgunluk (%97.4), bacak ağrısı (%85.7), bel ağrısı (%79.9), sırt ağrısı (%74.7), baş ağrısı (%72.1), varis (%59.1), boyun ağrısı (%55.2) şeklindedir. Çalışma biçimi ile sağlık sorunlarından yalnızca bacak ağrısı ve varis arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sağlık sorunlarının azaltılması için iş yeri işçi sağlığı ve iş güvenliği birimi kurulmalıdır. Hemşirelere mesleki riskler hakkında hizmet içi eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Nursing is a profession that requires self-devotion, patience and physical endurance. Nurses have to keep their physical and mental healths in order to be more helpful to the patients. This research was cross-sectional performed so as to determine nurses' in Duzce University Medical School life habits, health problems and the factors affecting this. Questionnaire and Brief Symptom Inventory (BSI) were applied to 154 nurses accepting the research in research hospital in 2013. There are 24% continually daytime, mounting guards, 76% working at nights according to manner of work. Smokers are 41% and half of the nurses (53.7%) who smoke say that the use of smoking increases during guard. 75.3% of the nurses do not do exercises, 61.7% of them eat by skipping meal, 74% of them sleep irregularly and 50.6% of them have difficulty in falling sleep. It reveals that 20.1% of them have chronic disease and 83.9% of them say that it affects the productivity of work. Also, it was determined a significant relationship between manner of work and age, gender, having child, diet, physical activity, and regular sleep. Mental symptoms having the highest point averages in 9 subscales and additional articles in BSI are respectively: obsessive compulsive disorder (1.03 ± 0.69), paranoid ideation (1.01 ± 0.79) and hostility (0.87 ± 0.71), these points were found close to medium level. The mental symptom having the lowest point of average is phobic anxiety (0.30 ± 0.40). Disorder seriousness index (0.13 ± 0.10) and symptom disorder index (0.29 ± 0.09) point averages are low and sign total index (23.05 ± 11.96) is at midlevel. The most common health problems in the research are tiredness (97.4%), leg pain (85.7%), backache (79.9%), back pain (74.7%), headache (72.1%), varicose (59.1%), neck ache (55.2%). Significant relationships are founded between only leg pain and varicose from health problems and the manner of work. Occupational Health and Safety Unit must be founded so as to reduce health problems. Service trainings about occupational risks must be given to the nurses.