Papiller tiroid kanserinde STC1 ve STC2 ifade düzeylerinin hastalık prognozunu belirlemede ki rolünü değerlendirmek
Evaluating the role of STC1 and STC2 expression levels in determining the disease prognosis in papillary thyroid cancer
- Tez No: 663530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Papiller tiroid kanseri (PTK) dünyada en yaygın görülen endokrin kanserdir. Hastalık tanısı ve prognozunun tahmin edilmesi için belirteçlere ihtiyaç vardır. Bugüne kadar STC1 ve STC2 genlerinin PTK hastalığının tanısı ve prognozunu tahmin etmedeki rolleri değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada PTK dokularında immünohistokimyasal olarak STC1 ve STC2 ekspresyonlarındaki değişimlerin hastalık tanısındaki rolü ve klinikopatolojik prognostik faktörler ile arasındaki ilişkisi değerlendirildi. Materyal ve Metod: 2016-2020 yılları arasında PTK tanısı ile takip edilen, postoperatif patoloji preparatlarına ulaşılabilen toplam 100 hastada STC1 ve STC2 antikorları immünhistokimyasal boyama yöntemi ile çalışıldı. STC1 ve STC2'in tanısal gücü ROC curve analizi ile değerlendirildi. LN metastazı için risk, her iki marker için sensitivite, spesifisite, negatif prediktif değer (NPD), pozitif prediktif değer (PPD) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Papillary thyroid cancer (PTC) is the most common endocrine cancer in the world. Biomarkers are needed to diagnose the disease and predict its prognosis. Hitherto, the roles of the STC1 and STC2 genes in the diagnosis and prediction of PTC disease have not been evaluated. In this study, the role of immunohistochemically changes in STC1 and STC2 expressions in PTC tissues in the diagnosis of the disease and its relationship with clinicopathological prognostic factors were evaluated. Materials and Methods: STC1 and STC2 antibodies were studied by immunohistochemical staining method in a total of 100 patients who were followed up with a diagnosis of PTC between 2016-2020 and whose postoperative pathology preparations could be accessed. The diagnostic power of STC1 and STC2 was evaluated with ROC curve analysis. The risk for LN metastasis, sensitivity, specificity, negative predictive value (NPV), and positive predictive value (PPV) for both markers were calculated.