İş sağlığı ve güvenliği kapsamında hemşirelerin karşılaştığı risk ve tehlikelerin iş stresi düzeyleri üzerine etkisi
Faced nurses under the occupational health and safety risk and hazards on the effect of level of work stress
- Tez No: 324216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT DEVEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETAmaç: Bu araştırma DEU Hastanesinde çalışan hemşirelerin hemşirelik bakım uygulamaları sırasında karşılaştıkları tehlike ve risklerin iş stresi düzeyleri üzerine etkisini saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Yöntem: Araştırmanın örneklemini DEU Hastanesinde çalışan 304 hemşire oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde güvenilirlik analizi, ikili karşılaştırmalar için t-testi ve çoklu karşılaştırmalar için varyans analizi kullanılmıştır.Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerde en fazla stres yaratan risk ve tehlikeler arasında ortalaması en yüksek olanların uykusuzluk problemi, varis problemi, bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ve kol ağrısı olduğu saptanmıştır. İş stresi puan ortalamalarına bakıldığında sağlık ve verimlilik açısından en elverişli stres düzeyinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjectives: During this research DEU Hospital nurses working in nursing care practices and the risks they face the hazard of work stress is a descriptive study to determine the impact on the levels of.Methods: The sample of research was composed of 304 nurses who work in Dokuz Eylül Üniversity Hospital. The questionnaire technique is used as a sample data collection. Reliability analysis for the evaluation of research data, t-test for binary comparisons and analysis of variance was used for multiple comparisons.Results: Nurses surveyed the most stressful problem of insomnia, those with the highest average of the risks and hazards, the problem of varicose veins, low back pain, neck pain, shoulder and arm pain, respectively. Looking at the average score of the nurses who work stress in terms of health and productivity has been identified as the most suitable level of stress.