Radius distal uç kırıklarında prognozu ekileyen faktörler
Factors influencing the prognosis of radius distal fractures
- Tez No: 663533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ISSIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Radius distal uç kırıkları; radiusun distal metafizinin kırıklarına denir. Erişkinlerde en sık görülen kırıktır. Bu kırıklar cerrahi veya konservatif yöntemlerle tedavi edilebilir. Biz bu çalışmada kırığın radyolojik parametreleri ve tedavi yöntemi ile prognoz arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 2015 – Haziran 2015 tarihleri arasında, radius distal uç kırığı tanısıyla cerrahi veya konservatif yöntemlerle tedavi edilen 18 yaşından büyük 72 hasta (40 erkek, 32 kadın) dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 49'du (18-71, SD:15). İlk başvuruda ve son poliklinik kontrollerinde çekilen grafilerde radial inklinasyon, dorsal angulasyon, volar tilt ve radial uzunluk ölçümleri yapıldı. Son grafileri Knirk ve Jupiter artroz sınıflanmasına göre değerlendirildi. Hastaların son muayenelerinde DASH, Gartland-Werley, Mayo Wrist skorları dolduruldu ve her iki elin kavrama gücü el dinamometresi ile ölçüldü. DASH ve Gartland-Werley skorları konservatif olarak tedavi edilen hastalarda daha yüksekti ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Redüksiyon öncesi ve sonrası radial inklinasyon ile Gartland-Werley skoru arasında negatif yönlü orta kuvvette ilişki varken redüksiyon öncesi dorsal angulasyon ile Gartland-Werley, DASH ve Mayo Wrist skoru arasında orta kuvvette pozitif yönde bir ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Radius distal fractures are the fractures of the distal metaphysis of the radius which is the most common fracture in adults. These fractures can be treated either with surgery or conservative methods. The purpose of this study is to examine the relations between clinical outcomes and radiological parameters of the fractures in the treatment of radius distal fractures. 72 patients (40 male, 32 female) who were over the age of 18 and treated surgically or conservatively due to radius distal end fractures between January 2015 and June 2015 in Erzincan Binali Yildirim University, Mengücek Gazi Hospital, Orthopedics and Traumatology Clinic were included in the study. The average age was 49 (18-71, SD:15) Radial inclination, dorsal angulation, volar tilt, and radial length measurements were made on the initial and the final x-rays. The final x-rays of the patients were evaluated according to Knirk & Jupiter arthrosis classification. DASH, Gartland-Werley, and Mayo Wrist Scores were evaluated in their final examinations. The grip strength of both hands was measured with a hand dynamometer. DASH and Gartland-Werley Scores were statistically in favor of the conservative treatment; a negative, moderate to strong relation was detected between the radial inclination and Gartland-Werley Score. A moderate correlation was detected between the initial dorsal angulation and Gartland-Werley, DASH, Mayo Wrist Scores.