Okul çağı çocuklarında hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of hematological parameters in school-age children
  1. Tez No: 663532
  2. Yazar: TUNÇ KALLEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KARABAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmada okul çağı çocuklarında hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: İstanbul'un Gaziosmanpaşa İlçesi, Duygu Özyurt Aile Sağlığı Merkezi, 34.21.064 nolu Aile Hekimliği Biriminde retrospektif olarak planlanan çalışmada 6-18 yaş arası, rutin okul çağı çocuğu izlemi için başvuran çocuklar arasından çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve verilerine eksiksiz ulaşılan 6-18 yaş aralığındaki 115 erkek ve 119 kız olmak üzere toplam 234 çocuğun hemogram, serum demir, total demir bağlama kapasitesi ile ferritin ve B12 vitamini düzeylerine ilişkin veriler İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, laboratuvar bilgi sisteminden taranmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması 9.9 ±3.2 yıl olan grupta kız çocukların %69,7'si, erkek çocukların %65,2'si
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate hematological parameters in school age children. Materials and Methods: In the study, which was planned retrospectively in the Family Medicine Unit of Duygu Özyurt Family Health Center in Gaziosmanpaşa District of Istanbul, numbered 34.21.064, among children aged 6-18, who applied for routine school-age follow-up, they met the inclusion criteria and were completely The data on hemogram, serum iron, total iron binding capacity, ferritin and vitamin B12 levels of 234 children, 115 boys and 119 girls between the ages of 6-18, were scanned from the laboratory information system of the Istanbul Public Health Directorate. Results: In the group with a mean age of 9.9 ± 3.2 years, 69.7% of girls and 65.2% of boys were in the