Anahtarlı kapasite filtrelerinin pspice analizi ve tasarımı
- Tez No: 66355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
V. ÖZET ANAHTARLI KAPASİTE FİLTRELERİN PSPICE ANALİZİ VE TASARIMI Bu çalışmadaki temel konumuz, tümdevre filtrelerin farklı bir tipi olan örneklemeli-işaret anahtarlı kapasite (SC) filtrelerin tasarımı ve temelleri ile ilgiliydi. Anahtarlı kapasite filtreler, tümdevre(IC) formunda yüksek doğrulukla gerçekleştirilebilmeleri ve dijital çok geniş çaplı tümleştirme teknikleri(VLSI) ile uyumlu olmaları nedeniyle, çok sayıda cazip avantajlara sahiptirler. Fakat biz kendi tartışmamızı, ikinci mertebeden yapılar va kaskad bağlantı ile bu devrelerin SPICE simülasyonları gibi gelişmiş tekniklerle sınırladık. Aynı zamanda, anahtarlı kapasite filtrelerin SPICE ile tasa- rımı için bazı gereki temel bilgileri de sunduk. İsminden de anla- şıldığı gibi, bu devrelerde işaretler artık zamanın sürekli fonk- siyonları değildir. Fakat işaretler, dijital filtrelerde olduğu gibi zamanın belirli noktalarında sınırlı sayıda değerle temsil edilirler. Bu yaklaşımı elde etmeyi ve teorik temelleri de bu ça- lışmada tartıştık. Böylece, ikinci ve daha yüksek dereceden anahtarlı kapasite filtrelerin tasarımı için bazı gelişmiş teknikleri ve bu filtrele- rin davranışını SPICE ile simüle eden metodları sunduk. Özellikle, ideal işlemsel kuvvetlendiricilerden oluşan, bazı anahtarlı kapasi- te filtreler SPICE ile simüle edildi: Bu devrelerin zaman cevabı, teorik çözümlerle karşılaştırıldı. Sonuçta, SPICE gibi bilgisayar destekli tasarım programlarında yapılan dikkatli bir modelleme ile belirlendiği gibi, anahtarlı kapasite devreler SPICE ile analiz edilebilmektedir. Bu devreler kolayca programlanmakta ve sayısal filtrelerde- ki gibi farklı işaret işleme teknikleri için kolayca ayarlanmakta- dır, ve aynı zamanda güç tüketimleri çok az olmaktadır. Bundan dolayı ses frekansı bölgesinde, anahtarlı kapasite tekniği iyi bir kontrol özelliği ve pratik filtrelerin silikon yonga üzerinde yer- leştirilmesi için oldukça cazip bir metod olmaktadır. 87Sonuç olarak, anahtarlı kapasite devrelerin kullanılmasıyla yüksek dereceli filtreler, silikon tümdevre yongalar şeklinde ger- çeklenebilmektedir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS AND DESIGN OF SWITCHED CAPACITOR FILTERS WITH PSPICE Our main concern in this study was, the design and fundamen- tals of a different type of integrated filter: Sampled data switched-capacitor (SC) filters. SC filters have a number of attractive advantages, as they can be realized with high accuracy in integrated circuit (IC) form, compatible with digital VLSI (Very Large Scale Integration) technology. But we restricted our discus- sion to proven techniques: biquad, cascade connection of biquad and SPICE simulations of these circuits. Also, we have presented some necessary background for and the design and analysis of switched-capacitor (SC) filters with SPICE. As the name implies, in these circuits the signals are no longer continuous funtion of time. But the signals are represented by their values at a finite number of distinct points in time as in digital filters. We have also discussed in this study the motiva- tion for this approach and some of theoretical background. Thus, we have presented some proven technique for the design of second and higher-order SC filters, and methods which simulate the behavior of these filters on SPICE. In particular, some of SC circuits, built with ideal operati- onal amplifiers was simulated on SPICE: the time response of these circuits was compared with theoretical solutions. At the end, as determined by careful modeling on computer aided design programs such as SPICE, SC circuits can be analyzed with SPICE. SC filters are as easily programmed and adjusted electroni- cally for different signal-processing requirements as in digital filters, and at the same time they consume less power. Hence, in the audio-frequency range, the SC technique is an extremely attrac- tive method for placing well-controlled and practical filters onto a silicon chip. Finally, using switched-capacitor circuits, high-order filters can be realized as silicon integrated-circuit chips. 89