Harran Ovası sulu koşullarında bazı arpa çeşitlerinin verim ve verim öğeleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 66356
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI SULU KOŞULLARINDA BAZI ARPA ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE VERİM ÖĞELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Neşet VURAL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1996, Sayfa:36 Bölgenin üç değişik yerinde yürütülen araştırmada farklı kökenli arpa çeşitlerinin verim ve verim komponentleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda bölge için en uygun biralık ve yemlik arpa çeşidi belirlenmeye çalışılmıştır. Denemelerde tane verimi yanında Başaklanma Süresi, Başaklanma Erme Süre si, Başak Uzunluğu, Bitki Boyu, Bintane Ağırlığı gibi özellikler incelenmiştir. Araştırmada, Fakülte arazisinde yürütülen denemede en yüksek tane verimi alınırken her üç yerin ortalamalarına göre W. 12474, KAYA ve W.9026 çeşitleri bölge için uygun çeşitler olarak önerilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Arpa, Verim, Çeşit, Adaptasyon, Verim ve Verim Öğeleri.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME BARLEY CULTWARS HARRAN PLAIN CONDITION Neşet VURAL Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1996, Page:36 Yield and yield components of barley types with different extractions were tested with this study in different locations at the region. As a result of the research, malting barley and foqd barley varieties suitable to the region were determined. During the trials, Grain Yield, Heading Date, Spike Height, Plant Height were investigated. At the end of the study, the highest grain yield was taken in faculty area. According to the yield average of three different locations, W. 12474, KAYA and W.9026 can be suggested for the whole region. KEY WORDS: Barley, Yield, Variety, Adaptation, Yield and Yield Component.