Konya ilinde 18-65 yaş arası erişkinlerde beslenme ve bağırsak alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of bowel and nutritional habits in 18-65 years old adults in Konya
  1. Tez No: 663550
  2. Yazar: BERNA HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Konya ilindeki 18-65 yaş arası yetişkinlerin normal defekasyon alışkanlığı ve özelliklerini tespit etmek, beslenme alışkanlıkları ve diyetteki lif bilgi düzeyi (diyette lif alımı) ile ilişkisini ve İBS sıklığını ve anksiyete-depresyon, fiziksel aktivite gibi etkileyen çeşitli faktörleri belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, üç aylık dönemde Konya iline ait merkez 3 ilçeden rastgele belirlenen 3 Aile Sağlığı Merkezi'nde yapıldı. Selçuklu 05 No'lu Aydınlıkevler Aile Sağlığı Merkezi, Meram 10 No'lu Öğretmen Fazilet Uluışık Aile Sağlığı Merkezi ve Karatay 37 No'lu Karşehir Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-65 yaş erişkinler dahil edildi. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında her ilçeden 482 gönüllü olmak üzere toplamda 1446 kişi alındı. Kesitsel tipte ve analitik bir olarak yapılan bu çalışmada katılımcılara sosyodemografik özelliklerini içeren bir anket formu uygulandı. Ayrıca HADÖ (Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği), Bristol Gaita Form Skalası (BGS), Roma III kriterleri ve KADF (Diyetteki Lif Bilgisi) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UAFAA-KF) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortanca değeri 35 yıl (min=18, maks=65) olup, %73,4'ünün (n=1062) cinsiyeti kadın, %77,0'ının (n=1113) medeni durumu evli idi. Çalışmaya katılanların gelir düzeyine bakıldığında %75,6'sının (n=1093) geliri giderine eşit, %16,0'ının (n=232) gideri gelirinden fazla idi. Katılımcıların eğitim düzeyleri ise %54,1'i (n=782) ortaokul ve altı eğitimliler olarak tespit edildi. Çalışmaya katılanlar çalışma durumlarına göre ev hanımları %51,5 (n=745) ve öğrenci %10,9 (n=157), çalışmayanlar %4,8 (n=70) ve halen çalışanlar %32,8 (n=474) olarak 4 gruba ayrıldı.Haftalık defekasyon sıklığı medyan değeri 7 (1-30) olarak tespit edildi. Katılımcıların %5,7'ünün (n=83) haftada 3'ün altında, %1,4'ünün (n=10) haftada 27'nin üstünde ve %92,8'ünün haftalık 3-27 kez defekasyon sıklığına sahip oldukları tespit edildi. Çalışmaya katılanların haftalık defekasyon sıklıkları ile İBS durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,169).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the normal defecation habits and characteristics of adults between the ages of 18-65 in Konya, to determine their relationship with nutritional habits and dietary fiber knowledge (dietary fiber intake) and various factors affecting the frequency of IBS and anxiety-depression and physical activity. Materials and Methods: This study was carried out in three Family Health Centers randomly determined from three districts of Konya city center in a total of three months. 18-65 years old adults who applied to Selçuklu No 05 Aydınlıkevler Family Health Center, Meram No 10 Öğretmen Fazilet Uluışık Family Health Center and Karatay No 37 Karşehir Family Health Centers were included. A total of 1446 people, including 482 volunteers from each district between the ages of 18-65, were included in our study. The sociodemographic characteristics questionnaire, HADS (Hospital Anxiety Depression Scale), Bristol Fecal Scale, Rome III criteria and KADF (Dietary Fiber Information) and International Physical Activity Survey-Short Form (UAFAA-KF) are used. Results: The median age of the participants in the study was 35 years (min = 18, max = 65), 73.4% (n = 1062) gender, and marital status of 77.0% (n = 1113) were married. Considering the income level of the participants, the income of 75.6% (n = 1093) was equal to the expense and the expense of 16.0% (n = 232) was more than the income. The education levels of the participants were determined as 54.1% (n = 782) as secondary education and below. Participants in the study were 51.5% (n = 745) and students 10.9% (n = 157), housewives 4.8% (n = 70) and currently 32.8% (n = 474) according to their occupational status. divided into 4 groups.The median value of weekly defecation was found to be 7 (min. 1- max. 30). Of the participants 5,7% (n = 83) had defecation frequency less than 3/week, 1,4% (n = 10) more than 27/week and 92,8% of them had defecation frequency 3-27 times a week. There was no statistically significant relationship between weekly defecation frequencies and IBS (p = 0,169).