Sporun lise öğrencilerinde sosyal medya kullanımı ve psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisi
The effect of sport on social media use and psychological resilience in HİGH school students
  1. Tez No: 663551
  2. Yazar: MEHMET CİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Sporun Lise Öğrencilerinde Sosyal Medya Kullanımı ve Psikolojik Sağlamlık Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Çorum merkez ilçesinde bulunan spor yapan 175'i erkek (ortalama yaş: 16.53±1.17 yıl; boy: 169.0±3.36 cm; kilo: 64.0±3.36 kg) ve 175'i kadın (ortalama yaş: 16.42±1.12 yıl; boy: 163.25±2.75 cm; kilo: 54.0±1.82 kg) toplam 350 öğrenci; spor yapmayan 175'i erkek (ortalama yaş: 15.49±1.04 yıl; boy: 165.25±4.39 cm; kilo: 67.0±4.16 kg) ve 175'i kadın (ortalama yaş: 16.10±1.12 yıl; boy: 158.75±2.98 cm; kilo: 56.0±1.82 kg) 350 olmak üzere toplam 700 lise öğrencisinin gönüllü katılımı ile yapılmıştır. Bilgi toplama araç ve tekniklerinden“anket tekniği”ile“basit tesadüfî örnekleme”metodu kullanılmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümde“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ) ve Sosyal Medya Kullanım Ölçeği (SMKÖ)”kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı Shapiro-Wilk testi, bağımsız iki grup karşılaştırmaları, veri normal dağılmadığı için Mann Whitney U testi ve bağımsız üç veya daha fazla grup karşılaştırmaları, veri normal dağılmadığı için Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Kruskal Wallis testi sonrası farklı olan grupları belirlemek için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U Posthoc çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler veri dağılımına uygun olarak Spearmans korelasyon katsayısı ile araştırılmıştır. İstatistiki anlamlılık düzeyi için p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of sports on Social Media Use and Psychological Resilience in High School Students. In the 2018-2019 academic year, 175 men (mean age: 16.53 ± 1.17 years; height: 169.0 ± 3.36 cm; weight: 64.0 ± 3.36 kg) and 175 women (average age: 16.42 ± 1.12 years; height: 163.25 ± 2.75 cm; weight: 54.0 ± 1.82 kg), a total of 350 students. In the non-sports group, 175 were male (mean age: 15.49 ± 1.04 years; height: 165.25 ± 4.39 cm; weight: 67.0 ± 4.16 kg) and 175 women (mean age: 16.10 ± 1.12 years; height: 158.75 ± 2.98 cm; weight: 56.0 ± 1.82 kg) with the voluntary participation of 350 high school students.“Survey technique”and“simple random sampling”method were used among the information gathering tools and techniques. In the first part,“Personal Information Form”containing demographic information created by the researcher,“Child and Youth Psychological Resilience Scale (ÇGPSÖ) and Social Media Use Scale (SMKÖ)”were used in the second part. The distribution of normality of the data was done by Shapiro-Wilk test, comparisons of two independent groups, Mann Whitney U test because the data was not normally distributed, and comparisons of three or more independent groups, because the data was not normally distributed, the Kruskal Wallis test. After Kruskal Wallis test, Mann Whitney U Posthoc multiple comparison test with Bonferroni correction was applied to determine the different groups. Relationships between numerical variables were investigated with Spearmans correlation coefficient in accordance with the data distribution. For the statistical significance level, p 0.05).