Yüksek glikozlu besiyeri ile deneysel diyabetik modelde hasara uğratılmış spermlere dondurma – çözme işlemi sonrası kök hücre ve niş etkisi
Stem cell and niche effect after freezing-thawing process on damaged sperm in experimental diabetic model with high glucose media
  1. Tez No: 663552
  2. Yazar: KAAN ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM TUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Sperm dondurma işlemi, spermlerin kriyoprotektanlar ile -80 -196 °C sıcaklık arasında dondurularak ihtiyaç duyulduğunda tekrar kullanılması amacıyla saklanması işlemidir. Diyabetes Mellitus insülin hormonu eksikliği ya da etkisizliğidir. Yüksek kan şeker düzeyinden dolayı DM hastalarında tüm hücreler oksidatif stres altındadır ve DM nin oluşturduğu hücre hasarından dolayı sperm kalitesi düşmektedir. Kök hücreler organizmanın kendi bünyesinde bulundurduğu kolayca elde edilen ve faktörler aracılığı ile yönlendirilen öncül hücrelerdir. Çalışmalarda kök hücrelerin diğer hücreleri olumlu yönde etkiledikleri bilinmektedir. Çalışmamızda kök hücre ve çevresinin krioprezervasyonun olumsuz etkisi ve diabetin olumsuz etkisi üzerine etkisi değerlendirilerek literetürdeki eksiklik giderilecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Mezenşimal kök hücre otolog olarak, Sperm hayvanın epididimisin mekanik ayrışma yöntemiyle, hazırlanmış olup deney grupları kök hücre, niş ve kök hücre + niş olacak şekilde diabet taklit grubu ve normal glikoz şeklinde gruplar hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sperm freezing is the process of freezing sperm with cryoprotectants at a temperature of -80 -196 ° C and storing them for reuse when needed. Diabetes Mellitus (DM) is insulin hormone deficiency or ineffectiveness. All cells in DM patients are under oxidative stress due to high blood sugar levels and sperm quality decreases due to cell damage caused by DM. Stem cells are precursor cells that are easily obtained and directed by factors within the body of the organism. In studies, it is known that stem cells affect other cells positively. In our study, the deficiency in the literature will be eliminated by evaluating the negative effect of stem cell and its environment on the negative effect of cryopreservation and the negative effect of diabetes. Materials and Methods: In our study, the mesenchymal stem cell was prepared as autologous, by the method of mechanical dissociation of the sperm animal's epididymis, and groups such as diabetes mimicry group and normal glucose were prepared with the experimental groups stem cell, niche and stem cell + niche.