Yenilenebilir enerji ve ekonomik büyüme ilişkisi: Panel GMM analizi
Relationship to renewable energy and economic growth: Panel GMM analysis
- Tez No: 663556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji, insanların yaşamını sürdürmede temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle teknolojik gelişmelerdeki artış enerjiye duyulan ihtiyacı her geçen gün artırmıştır. İhtiyaçlardaki bu artış doğada var olan enerji rezervlerini hızla azaltmıştır. Hızla artan nüfus, gelişen teknoloji, giderek daha da çok büyüyen sanayileşme ve şehirleşme enerjiye olan talebi ve önemi giderek artırmıştır. Ancak mevcut kaynakların bu artışa cevap verememesi yeni kaynak arayışına sebep olmuş, çözüm olarak da yenilenebilir enerji kaynakları gündeme gelmiştir. Enerjiye duyulan ihtiyacın artması ve teknolojiyle olan sıkı ilişkisi enerjiyi, büyümenin ana dinamiği haline getirmiştir. Bu çalışmada, yenilebilir enerji kaynaklarının dünya üzerindeki önemi ve Türkiye'nin de üyesi olduğu OECD ülkeleri için büyümede yenilenebilir enerji kaynaklarının yeri uygulamalı olarak incelenecektir. Çalışmada seçilen 15 OECD üyesi ülkenin 2000- 2017 yılları arası verileri panel GMM tahmincisiyle test edilmiş olup uzun vadede bu iki değişken arasındaki ilişkinin anlamlı ve pozitif olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has become one of the basic needs of people to survive. In particular, the increase in technological developments has increased the need for energy every day. These needs have now rapidly reduced the existing energy reserves in nature. Rapidly growing population, evolving technology, growing industrialization and urbanization have increased the demand and importance of energy. However, the failure of existing resources to respond to this increase has led to the search for new resources. As a solution, renewable energy sources have also come up. With the need for energy and increased importance, its close relationship with technology has made energy the main dynamic of growth. In this study, the importance of edible energy sources in the world and for OECD countries where Turkey is a member will be examined in practical ways the location of renewable energy sources in growth. Data from the 15 OECD member states selected in the study between 2000 and 2017 were tested with the panel's GMM forecaster and concluded that in the long term, the relationship between these two variables was meaningful and positive.