Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış 6-10 yaş arasındaki çocukların ailelerine verilen psikoeğitimin; Ailelerin psikolojik dayanıklılık, tükenmişlik, yaşam kalitesi ve çocuklarının semptomları üzerine etkisi
The effects of psychoeducation given to the families of children between 6-10 years diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder in terms of psychological resilience, burnout, quality of life and symptoms of their children
  1. Tez No: 663557
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZGEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış, 6-10 yaş arası çocukların ailelerine verilen psikoeğitimin; ailelerin psikolojik dayanıklılık, tükenmişlik, yaşam kalitesi ve çocuklarının semptomları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın deney grubu 34 çocuk ve ebeveyni, kontrol grubu ise 31 çocuk ve ebeveyninden oluşmaktadır. Deney grubunda yer alan ailelere haftada bir gün olmak üzere 5 oturumdan oluşan online eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan ailelere herhangi bir program uygulanmamıştır. Araştırma verilerini toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği (BCAYKÖ), Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği-Yenilenmiş Uzun Form uygulanmıştır. Deney grubundaki ailelere ölçekler ilk oturumdan önce ve son oturumdan sonra; kontrol grubundaki ailelere ise 5 hafta arayla uygulanmıştır. Veri analizinde ANOVA ve Pearson Ki-Kare analizleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p0.005).
Özet (Çeviri)
In this study,it was aimed to evaluate the effects of the psycho-education given to the families of the children aged 6-10 years with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) diagnosis in terms of psychological resilience, burnout, quality of life and symptoms of their children. The experimental group of the study consists of 34 children and their parents, while the control group is composed of 31 children and their parents. An online training program which includes 5 sessionswas applied to the families in the experimental group once a week. No program was applied to the families in the control group. To collect the research data, Personal Information Form, Adult Psychological Resilience Scale (YPRS), Maslach Burnout Scale (MBI), Beach Center Family Quality of Life Scale (BCAYKÖ), Conners Parent Rating Scale-Revised Long Form were applied. Scales for families in the experimental group were administered before the first session and after the last session while they were administered to the families in the control group every 5 weeks. ANOVA and Pearson Chi-Square analyses were used for data analysis. P 0,05).