Yenilenebilir enerji ve ekonomik büyüme ilişkisi: Dinamik panel veri analizi
The relationship between renewable energy and economic growth: Dynamic panel data analysis
  1. Tez No: 667397
  2. Yazar: ERDAL EREN KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasının amacı yenilenebilir enerji ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin“Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi”(RECAI)'nde yer alan 33 ülkede 1991-2015 dönemi baz alınarak Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) ve Ridge Regresyon yaklaşımıyla analiz edilmesidir. GMM uygulamasında incelenen 33 ülke tek bir panel olarak ele alınmış, ayrıca ilgili ülkeler içinden 21 yüksek gelirli ülke seçilerek başka bir araştırma grubu oluşturulmuştur. Bağımlı değişken reel GSYH ve açıklayıcı değişken yenilenebilir enerji tüketimi olarak belirlenmiş, bunun yanı sıra sermaye yatırımı, işgücü, kentsel nüfus ve karbondioksit emisyonu modele kontrol değişkenleri olarak eklenmiştir. Panel GMM analiz sonuçlarına göre yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik tüketiminin reel GSYH üzerindeki etkisi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Benzer şekilde, sermaye yatırımı ve işgücünün reel GSYH'ye etkilerinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Karbondioksit emisyonu ve reel GSYH arasındaki ilişki hem yüksek gelirli ülkelerde hem de 33 ülke için pozitif ve anlamlıdır. Yenilenebilir enerjinin toplam enerji içerisindeki payı birçok ülkede oldukça düşük olmasına rağmen yenilenebilir enerji tüketimi ekonomik büyümeyi desteklemektedir. Bu sonuçlar politika uygulayıcılarının yenilenebilir enerji ve sermaye yatırımlarını arttırarak ekonomik büyümeyi sürdürmeye yönelik politikalar geliştirmelerini desteklemektedir. Yenilenebilir enerjiyle ilgili politikalar sadece ekonomik büyümeye değil, aynı zamanda iklim değişikliği ile mücadele edilmesine de katkı sağlayacağı dikkate alınmalıdır. Ridge Regresyon sonuçlarına göre incelenen 33 ülkeden Arjantin, Avustralya, İsrail, Güney Kore ve ABD hariç 28 ülkede reel GSYH ile yenilenebilir enerji tüketimi arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Reel GSYH ile sermaye yatırımı ilişkisi Japonya hariç geri kalan 32 ülke için pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, reel GSYH ile işgücü ilişkisi İsveç hariç geri kalan 32 ülke için pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 33 countries were selected among the countries included in the Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI) and the relationship between renewable energy consumption and economic growth for the economies of these countries was investigated with a multivariate approach. The research was carried out using the Generalized Moments Method (GMM) and Ridge Regression methods. Using the Generalized Moments Method, estimates were made for 33 sample countries, and another research group was formed by selecting 21 high-income countries among the relevant countries. The dependent variable was determined as real GDP and the explanatory variable as renewable energy consumption, besides, capital investment, labor force, urban population and carbon dioxide emission are added to the model as control variables. According to the panel GMM analysis results, the effect of electricity consumption generated from renewable energy on real GDP is positive and statistically significant. Similarly, the effects of fixed capital investment and labor force on real GDP were found to be positive and statistically significant The relationship between carbon dioxide emissions and real GDP is positive and statistically significant for both high-income countries and 33 countries. Although the share of renewable energy in total energy is quite low in many countries, renewable energy consumption supports economic growth. These results support policy practitioners to develop policies to sustain economic growth by increasing renewable energy and capital investments. It should be noted that policies regarding renewable energy will not only contribute to economic growth but also to combat climate change. According to the Ridge Regression results, there is a positive and statistically significant relationship between real GDP and renewable energy consumption in 28 countries, excluding Argentina, Australia, Israel, South Korea and the USA. The relationship between real GDP and capital investment was found to be positive and statistically significant for the remaining 32 countries except Japan, while the relationship between real GDP and labor force was found to be positive and statistically significant for the remaining 32 countries except Sweden.